[ad id=“225664″]
Различни имена е имал през своята многовековна история този град: АВГУСТА ТРАЯНА, ВЕРЕЯ, ИРИНОПОЛИС, БОРУЙ, ЕСКИ ЗААРА, ЖЕЛЕЗНИК, СТАРА ЗАГОРА.
Тук няма да се спираме на произхода на различните имена в миналото. Ще разгледаме само името Стара Загора и свързаното с него Ески Заара или накратко казано Зарата. Със съвременното име на града е свързана панславянската теория в езикознанието, а именно идеята, че всичко от обичаите ни, до езика ни е славянско(разбирай руско). По този начин се обяснява и името Загора „За гором“, на руски значи „зад планината“.
[ad id=“263680″]
Това обаче не обяснява името Нова Загора, с. Загоре, с. Загорци, които нямат нищо общо с планина. Кое тогава е общото между тези имена. Общото е, че тези селища се намират в Тракия – долината на хубавото вино, плодородието и веселието. Населявана от древните траки, тази област и до ден днешен почита бога на веселието и виното, намерил своето въплащение в св. Трифон. В по-дълбока древност става въпрос за Загрей. На Загрей са посветени орфическите тайнства. Всъщност Загрей е тракийският бог-прототип, който впоследствие е известен като Дионис, богът на веселието, виното и екстаза в гръцката и Бакхус в римската митология.
[ad id=“237001″]
Покойният вече професор Мутафов от Тракийски университет в една своя неиздадена книга „Градът със седем имена“ пръв поставя под съмнение панславянската теория. Той е и автор на идеята, че Загрей чрез звуково преобразяване през времето се превръща в Загра, от там не е трудно да се стигне и до Ески Заара. Именно на тракийският бог Загрей е кръстен и старозагорския сайт Зарата, с което създателите му се годеят.