Categories: Любопитно

Откъде идва изразът „да чукна на дърво“?

Често използваме израза “Да чукна на дърво”. Той е толкова популярен, че дори има българска песен на братя Аргирови за него.

[ad id=“225664″]

„ Да чукна на дърво“ се изрича с цел да се предотврати нещо лошо, нежелано. Звучи сякаш е древно заклинание. Дали наистина е така?

Според някои теории това поверие не е типично българско, а идва от Средиземноморието, при това датира още от дълбока древност.

Смята се, че изразът се е появил ще преди 2-3 хиляди години. Тогава хората вярвали, че в дърветата, и най-вече дъбовете, са живеели добри божества. Щом даден човек бил застрашен от нещо, той почуквал по дънера на дървото с дясната си ръка. По-този начин сигнализирал на божеството, че се нуждае от помощ.

[ad id=“263680″]

Освен това в древността ранените воини търсели дървета. Те вярвали, че докосвайки дърво ще се заредят с енергията му. Смятали, че така ще оздравеят по-бързо.

Според някои източници, когато се появило християнството много свещеници започнали да уверяват хората, че в техните църкви се намира дървено парче от Христовия кръст. По този начин те се опитвали да привлекат повече народ в храмовете си. Хората смятали, че докосвайки се до въпросната част от кръста ще се избавят от злото. т. е. един вид са почуквали на дърво.

Независимо откъде е произлязла тази традиция, тя се е запазила и до наши дни.

Arhiv