Изразът „вдън гори тилилейски“ се използва за затънтено, труднодостъпно място. От къде идва въпросният израз?
Според някои източници през IV ти в. пр. н. е. древногръцкият пътешественик Питей, достига Албиона, а оттам „на 6 дни път на север“ до земя, която той нарича Туле. Toгава тя е била считана за северния край на света (ultima thule). По-късно в българския език понятието е навлязло като „гори тилилейски“ в смисъл на закътано място. „Вдън“ идва от „на дъното“, т. е. възможно най-далечното място.
По пътя на логиката то трябва да идва от съществителното „тилилей“. Може би ще се изненадате, но такава дума наистина съществува. Тилилеят е дребен храст.Познат и под други наименования, като вълча жила, вълча ягода, бясно дърво… Латинското му име е Daphne Mezereum. От древните легенди се знае, че тилилеят е лечебно растение, но то може и да убие. Заради този негов поразителен ефект, той е приеман като нещо приказно и митично.
През 1919 година известният български писател Елин Пелин издава книжка с детски приказки, озаглавена „Гори Тилилейски“. Според някои източници именно оттогава изразът е добил широка популярност. Къде ли се крие истината?