Стартът на строителството на новия Музей на розата в град Казанлък беше даден през месец юни, миналата година, с отпуснати половин милион лева държавни средства. За изпълнител на строителните дейности бе избран ДЗЗД Обединение „Музей на розата – Казанлък“, който спечели обществената поръчка. Модерната сграда е мултифункционална и е с площ от 1200 кв. метра. Оформен е партерен кръг с 24 вида рози, специално място за демонстрация на розоварене, конферентна зала, мултимедийна зала, фондохранилища, експозиционна част, детски кът и панорамно кафене.
На официалното откриване днес присъстваха премиерът Бойко Борисов, министърът на туризма Николина Ангелкова, министър Десислава Танева, министър Лиляна Павлова.
„България дълго е време е била сред световните лидери в производството и износа на розово масло, а Розовата долина край Казанлък е регион, в който се култивират и произвеждат значителни количества от тази култура в световен мащаб. Затова и правителството винаги се е стремяло да осигурява необходимата подкрепа за този отрасъл, а в този мандат успяхме да предоставим на община Казанлък и 1 млн. лева за изграждането на Музея на розата, който днес открихме с министъра на туризма Николина Ангелкова, на земеделието Десислава Танева, на регионалното развитие Лиляна Павлова и гости от най-различни държави. Общината и дарители също участваха в изграждането на музея. Историческото наследство и историята на българската маслодайна роза ще бъдат съхранени и представени пред гостите на музея по изключително модерен и съвременен начин, като музейната експозиция проследява над 300-годишната история на българското производство на маслодайни рози. Тук могат да се видят и оригинални казани за производство на розово масло и розоварни. Други стъпки, които предприехме за развитието на културните дадености на местността, бяха предоставените на общината за управление шест тракийски гробници, сред които и „Голямата Косматка”, чрез което да се развива местният туризъм, и отдадените в полза на общинския исторически музей „Искра“ горски имоти, където да се осъществяват археологически проучвания. Радвам се, че успяхме да подпомогнем Казанлък и с предоставения на общината безвъзмездно двуетажен учебен корпус, който да се ползва от школата по физика на Теодосий Теодосиев. На общината бяха дадени и няколко работни помещения, както и държавния дял от сградата, предназначена за Дом на техниката, с което да се улесни предоставянето на административни услуги за населението“, заяви премиерът Борисов.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…
Подпалена елха в християнско градче близо до град Хама предизвика протести в Сирия във вторник. Фактическата…