Любопитно

7 отрицателни черти на характера, които обаче всички харесват

Смятаме, че близките ни хора ни обичат, въпреки нашите недостатъци и слабости. Психолозите обаче идентифицират няколко черти на характера, които често се възприемат от нас като недостатъци, но всъщност могат да подредят нашата среда много по-добре, отколкото изглежда. Не гарантираме, че всички тези характеристики на темперамента се възприемат от хората еднакво положително, но според експертите в повечето случаи подсъзнанието ни реагира положително на тях.

1. Прекалена откровеност
Непредубедеността може да бъде ценен актив, когато става въпрос за изграждане на нови връзки и задълбочаване на съществуващите. Както следва от теорията за социалното познание, постепенното разкриване на информация за себе си е едно от най-важните условия за развитието на близост и интимност в партньорства или приятелства. От друга страна, не е тайна, че желанието да се разкаже на всички подробности от личния живот може не само да създаде неблагоприятно впечатление за човек, но и да доведе до други катастрофални последици. Следователно по този въпрос си струва да бъдете възможно най-селективни и предпазливи.
2. Непохватност
Ако човек е склонен да попада в неудобни ситуации (често чупене на чинии или препъване на дансинга), той не трябва да се отчайва: психологическите изследвания доказват, че подобни инциденти са по-склонни да предразполагат хората. В науката дори има термин – „гаф ефект“, което означава, че сме по-благосклонни към негодника, разлял кафе върху себе си, отколкото към спретнатия си съсед. Непохватността изглежда „хуманизира“ хората. Грешките на човек карат другите да се чувстват по-комфортно около него и по-лесно да възприемат собствените си грешки.
3. Любов към клюките
Има мнение, че клюките носят само вреда и никой не ги харесва. Те обаче често могат да бъдат полезни. Разговори като този могат да накарат хората да се почувстват по-близки до вас („ние сме против тях“). Например, обсъждането на неуспехи в личния живот или скъперничеството на работодателя създава чувство на доверие в събеседника. Но не забравяйте, че трябва да използвате само добронамерени форми на такива разговори и да избягвате клевета и злословие.
4. Рискованост и авантюризъм
И мъжете, и жените намират рисковото и авантюристично поведение за невероятно привлекателно. Винаги ли сте готови да предприемете спонтанно пътуване, скок с парашут или гмуркане в морските дълбини? Бъдете сигурни, че вашето обкръжение ще приеме това поведение с голям ентусиазъм. Авантюристите често привличат със своята ексцентричност и любов към живота. Освен това на подсъзнателно ниво човек разбира, че определено няма да се отегчи с такъв приятел или партньор!
5. Директност
Прекалената прямота може да доведе до неприятности и в много ситуации е неуместна. Въпреки това, готовността да се каже истината при всякакви обстоятелства може да вдъхне доверие от страна на хората. Някой, който изразява истинските си чувства, вместо просто да казва това, което другите искат да чуят, има тенденция да изгражда по-хармонични взаимоотношения както на работното място, така и на личния фронт.
6. Смущение
Потта, зачервеното лице и други видими признаци на смущение често се намират за привлекателни от хората. Това доказа проучване на американски специалисти. Участниците в психологическия експеримент, чието състояние на неловкост беше много забележимо, бяха оценени от наблюдателите като по-сговорчиви и заслужаващи доверие. Искате да продължите комуникацията с тях повече, отколкото с онези, които запазват хладнокръвие. По този начин, възбудата и неловкостта не сигнализират за слабост или липса на социални умения, а за надеждността на човек.
7. Прекалена самоувереност
Самоуверените хора имат високо самочувствие. Такъв човек привлича другите със своята сила, решителност, успех. Не е изненадващо, че една самоуверена и дръзка жена (както и мъж с подобен темперамент) моментално придобива широк кръг от познати. Всеки ден, прекаран с ярък човек, носи нещо ново, оригинално, което се превръща в своеобразна „кука“ за други хора.

 

 

 

 

А вие забелязвали ли сте някога, че негативните черти на характера на любим човек, приятел или колега са ви изглеждали привлекателни?

Превод: Зарата

Бонка Дипчикова