Анализи

„Всички си мълчат“. Нито една партия не иска да поиска отстраняване на Пламен Георгиев

Нито управляващите, нито опозицията в парламента възнамеряват да събират подписи за евентуално отстраняване на председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев.

По закон 1/5 от народните представители (48 души) могат да внесат искане за отстраняването му. Проверка на Свободна Европа показва, че подобна инициатива не представлява интерес за законотворците.

На заседание на парламентарната група на ГЕРБ във вторник нито един депутат не е повдигнал темата за Пламен Георгиев. „Изобщо не разглеждахме такъв въпрос. Всички си мълчат“, коментира неофицално пред Свободна Европа народен представител.

Преди ден Пламен Георгиев обяви пред медиите, че няма да се обяснява, защото трябва да се обясняват „тези хора, които имат незаконни средства“.
Потърсен официално, председателят на правната комисия Данаил Кирилов съобщи по телефона: „Не искам нищо да коментирам с вас“. А по-рано през деня в парламента новият шеф на вътрешната комисия (поел поста след оставката на Цветанов) Пламен Нунев избегна въпроса.

Управляващите не отговориха и на въпроса дали липсата им на позиция не се дължи на факта, че именно КПКОНПИ, чийто председател е Георгиев, е органът, който разследва имотната сага на управляващите.

Основната опозиционна партия БСП, която преди месец напусна парламента, също не възнамерява да събере 48 подписа на депутати.

Онова, което остава като безспорно е, че властимащите и назначаваните от тях контролни органи имат бизнес нюх за евтини покупки на луксозни имоти.
На пресконференция в сряда лидерът на левицата Корнелия Нинова реши да призове евродепутатите да не подкрепят Истанбулската конвенция и не спомена нито веднъж темата за имотните съмнения около Георгиев. Потърсена от Свободна Европа председателката на БСП обясни, че в партията не е обсъждан въпросът дали да бъдат събрани подписи за неговото отстраняване. На питане дали подобен разговор предстои – тя не отговори. Вместо това Нинова отмести темата и призова шефът на КПКОНПИ да бъде разследван от прокуратурата. „Сега Цацаров е на ход“, каза Нинова.

По думите й Георгиев трябва да подаде оставка. „Не е възможно човек, избран от Цветанов, да проверява Цветанов, още повече когато самият той е забъркан в скандал с имоти“, каза лидерът на БСП.

„Сбъркан е моделът – начинът, по който беше конституирана КПКОНПИ. Ние бяхме срещу този модел и против лицето Пламен Георгиев. Предложихме и алтернатива, но тя беше отхвърлена от управляващите“, напомни Нинова. Но отказа да отговаря на въпроси защо след като са „срещу“ не използват парламентарния инструмент, който имат.

„Искаме не заместникът, който му е подчинен, да го проверява; не мнозинството да си сложи нов човек, а прокуратурата, ако си е на мястото, да се заеме с Пламен Георгирев“, каза тя.

ДПС пък изобщо не били обсъждали този въпрос. „Не сме коментирали възможност да иницираме събиране на подписи за отстраняване на Георгиев“, каза пред Свободна Европа Хамид Хамид от движението. На въпрос дали ще обсъдят случая той отговори: „Знаете, че сме в предизборна кампания. Да обсъждаме въпроси, докато сме в кампания – не знам, не знам. Може пък и да го обсъдим“.

Председателят на „Воля“ Веселин Марешки каза, че партията му в момента „си има други неща“ и „не се занимаваме с Георгиев“. След което Марешки поиска да се разследва имотното състояние на Нинова или „изпраните пари на Елена Йончева“. Но не пожела да коментира нищо около случая на Георгиев.

За официален коментар не бяха открити представители на „Обединени патриоти“. Неофициално обаче депутати от групата коментираха, че „изобщо няма да се занимават с това“.

Имотният казус около Пламен Георгиев възникна заради разминаването от четвърт милион лева между цените на две негови жилища, посочени в имотните му декларации, и тези, отразени в Имотния регистър. Последва позиция на шефа на КПКОНПИ, според която става въпрос за сгрешени данъчни оценки и една тераса от 186,7 кв.м., която била обща част, а не негова собственост, въпреки изградните върху нея сауна, барбекю, душ и навес. В спора се намеси и ПИБ, кредитирала част от сделката – обяснено бе, че въпросната тераса не е ипотекирана, защото действително е обща. Становището на банката обаче потвърди, че стойността на имота на Георгиев е по-висока от декларираните от него 150 000 евро.

http://www.svobodnaevropa.bg  Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Иван Дарийков