Според доклад на консултативна група към британското правителство излагането на аерозоли намалява наполовина, когато вентилацията се удвои. Това ограничава риска от Ковид-19. Съветът важи особено ако спалнята се споделя.
Проф. Линда Боулд от Единбургския университет твърди, че проветряването на стаите снижава толкова значимо риска от зараза с новия коронавирус, че на него трябва да се набляга не по-малко, отколкото на миенето на ръцете и спазването на дистанция.
Отворените прозорци през нощта не само намаляват количеството на циркулиращите вируси, но и допринасят за по-добър сън, споделя проф. Шон Фицджералд от Кембриджския университет. Доказано е, че това повишава способността на децата да се съсредоточават и учат.
Непроветрените стаи допринасят за влошаването на когнитивните способности на възрастните, показа изследване на специалисти от Харвардския университет, публикувано през 2015 г.
През зимата е най-добре да се отваря горната част на прозореца. Причината е, че студеният въздух е по-плътен от топлия и пада бавно надолу. Така човек не усеща рязко охлаждане от влизащия въздух.
През деня, е достатъчно да проветряваме по пет минути на всеки час.
Отвореният прозорец през нощта обаче не е полезен за всички. Възрастните и хронично болните трябва да спят при температура поне 18 градуса по Целзий, защото могат да се появят проблеми заради свиването на кръвоносните съдове – увеличаване на кръвното налягане, тромби, дихателни затруднения. Това важи и за хората с астма.
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…