Categories: Бизнес

70% от парите на общините се прахосват, обществените им поръчки – пълни с нарушения

„На вятъра“ отиват голяма част от средствата, които общините в България разходват.

Местната власт в България е много слаба в управлението и се справя значително по-зле от централната. 70% от разходите на общините могат да се окачествят като „провал“, а успешно са похарчени едва 5 на сто от парите.

Това са основните изводи от доклада на Института за пазарна икономика (ИПИ) „Успехите и провалите на българските общини 2011 – 2014 г.“, който е изготвен на базата на заключенията на одити на Сметната палата. В доклада са обхванати всички общински одити от 2011-а до 2014 година. Анализирани са разходите на 83 общини в България за близо 6 милиарда лева.

Общата сума на провала на общинската администрация е 3.5 млрд. лв. за периода 2011 – 2014 г. или над 2/3 от всички общински разходи, се посочва в доклада. Според анализаторите още по-притеснително е, че около четвърт от одитите на общините – общо 21 доклада, са изпратени на прокуратурата заради наличие на данни за престъпления.

В графата „провал“ от Института за пазарна икономика класират харчовете и програмите, които според Сметната палата не изпълняват заложените цели. Тук попадат и необоснованите разходи, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки и др.

При обществените поръчки съществените нарушения са няколко – отказ от провеждане на процедури, събиране на по-малко от три оферти, дискриминационни условия, промяна на цени и срокове на изпълнение, неоснователно провеждане на процедури без обявление.

Често местната администрация не може да направи реална преценка на приходите и разходите си, което налага актуализиране на бюджета, изтъкват анализаторите. Налага се пренасочване на средства от едно перо към друго. Стига се и до преразход заради лошото планиране на приходите. Нерядко кметовете и общинските съвети изобщо не посочват мотивите си за вземане на дълг или за актуализация на бюджета.

Друг проблем е, че общините не управляват добре имуществото си. Най-чести са нарушенията при отдаването под наем на общински имоти. Има редица случаи, когато са „забравили“ да съберат общинските наеми, липсват договори за отдаване под наем, открити са нарушения при търговете за отдаването под наем на общински имоти. При някои от случаите има ясни индикации за корупция и клиентелизъм при продажбата или отдаването под наем на общинско имущество, посочват от ИПИ.

Пламен Пенчев

Recent Posts

Тюркян, която стана символ на съпротивата на българските турци. Как хората си спомнят насилието на 80-те

Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…

един час ago

Колко лоша новина е Доналд Тръмп за автомобилната индустрия на Европа

Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…

2 часа ago