Пещерата Магурата пази рисунки на 3000 години

От „1000 причини да се гордеем, че сме българи“

№ 566

Една от най-големите български пещери, отличаваща се с изключителни по своята красота пещерни образувания, е Магурата. Най-забележителното в нея, обаче, са уникалните скални рисунки, определяни като истински шедьоври на късното праисторическо изкуство.

[ad id=“225664″]

Рисунките са изпълнени с прилепно гуано и са от различни епохи – епипалеолит, неолит, енеолит, раннобронзова епоха. Изображенията представят танцуващи женски фигури, танцуващи и ловуващи мъже, маскирани хора, богато разнообразие на животни, “шахматни” пана, слънца, звезди, оръдия на труда, растения.

[ad id=“263680″]
Изображенията имат аналогии с известни праисторически културни центрове в Италия, Иберийския полуостров и Предна Азия и принадлежат към средиземноморската среда на праисторическото изкуство. Според специалистите особено внимание заслужава изобразеният слънчев годишен календар (късен енеолит), който съдържа обозначения общо за 366 денонощия и отбелязва астрономически събития като зимното и лятното слънцестоене, пролетното и есенното равноденствие и др. Близо 700-те рисунки са единствените по рода си в Югоизточна Европа, запечатани до днес творения на изкуството на хората от бронзовата епоха на възраст над 3000 години.

Мая Матева

Share
Published by
Мая Матева