ПГМТТ „Никола Й. Вапцаров“ 55 години подготвя кадри в машиностроителните професии и транспорта в крак с новото време

Стоян Колев: Нашите ученици са „мъжки момчета“. Няма ученик на „Механото“, който да не е държал пилата, за да направи чук.

Професионална гимназия по механотехника и транспорт „Никола Йонков Вапцаров“ е едно от най-големите професионални училища в град Стара Загора. Със своята 55 годишна дейност, преживяла две структурни промени, днес тя продължава да бъде верен летописец на своята история и да подготвя кадри в областта на машиностроителните професии и транспорта.

Директор на гимназията е инж. Лидия Иванова, завършила Техническия университет в Габрово със специалност технология на машиностроенето. Придобива втори клас квалификация по специалността си в ДИУУ“ Св. Кл. Охридски“ София и педагогическа правоспособност. Работи в МЗ “Червено знаме“ като технолог и в СПТУ по строителство и дървообработване като преподавател по технически дисциплини. От 1993 година е директор на Професионалната гимназия по механотехника и транспорт „Никола Йонков Вапцаров“.

mehanotoo(41)_resized

– Госпожо Иванова, какви са специалностите и как се кандидатства в ПГМТТ „Никола Й. Вапцаров“?

В ПГМТТ „Никола Йонко Вапцаров“ в Стара Загора учат 310 ученици в две форми на обучение – дневна и задочна. При нас постъпват ученици след завършен 7 и 8 клас. След 7 клас изпитите са по български език и математика, вземат се оценките от Националното външно оценяване. След 8 клас приемът е по документи и класирането се извършва по балообразуващи предмети от свидетелството за завършен 8 клас. Кандидатства се по две направления:

Направление Транспорт:

– специалност – „Автотранспортна техника“

Завършващите „Автотранспортна техника“ получават Диплома за средно образование, Свидетелство за професионална квалификация III степен, Свидетелство за управление на МПС, категория „В“.

Направление Машиностроене:

– специалност – „Машини и системи с цифрово програмно управление“- ЦПУ

– специалност – „Технология на машиностроенето“

– специалност – „Машини и съоръжения по заваряване“

Завършващите тези специалности получават Диплома за средно образование, Свидетелство за правоспособност по заваряване II степен и III степен

[ad id=“100892″]

– Защо учениците избират да продължат образованието си в ПГМТТ „Никола Й. Вапцаров“

При нас идват младежи, които желаят да имат професия след завършване на средната степен. Професионалното образование става все по-голямо предизвикателство и ни задължава все повече като професионално училище, което трябва да оцелява във време, подвластно на много фактори от демографски, социален и икономически характер и в условия на конкуренция с другите училища. Считам, че проблемът с кадрите е болезнен и една от мерките, които вече предприемаме съвместно с бизнеса в града ни, е да се привлече интересът на младите хора да учат професии. Същите са необходими за съживяването на индустрията, което вече започва.

Фирмите в нашия регион имат остра нужда от кадри за производството и за развиване на икономиката като цяло. Училище като нашето е ценно сега, особено с въвеждането на дуалното обучение, след приемане промените в Закона за професионалното образование и обучение. Техническата подготовка на нашите ученици е изключително полезна, ако решат да продължат обучението си и в университет. Там по-леко надграждат знанията и компетентностите си върху „основата“, която са получили в „Механото“. В повечето случаи родителите са тези, които ориентират кариерно децата си в 7 клас, но нашите специалности не са привлекателни за тях. В по-късен етап от своя живот  младежите усещат нуждата от техническа подготовка. Само в професионално училище може да се придобие професионална квалификация и да се издаде свидетелство за такава.

А за по-възрастните, придобили знания и компетентности по неформален начин и не завършили професионално училище, а друг вид гимназия, предлагаме да се възползват от системата за валидиране на знания, която услуга извършва училището. Натрупването на знания, умения и компетентности по такъв начин води до придобиване на нови допълнителни квалификации, които се нуждаят от сертифициране. Това е начин за идентифициране и признаване на практически опит, който вече е придобит при упражняването на дадена професия. Това се доказва пред работодателя със сертификат, който може да бъде защита за работното място.

– Вашите ученици участват в много състезания. Какви награди печелят?

Традиционно е участието на нашите ученици в Националната олимпиада по техническо чертане всяка година. Печелим много награди, защото нашите преподаватели успяват да подготвят учениците да изчертават 2D и 3D модели с приложни програмни продукти. Учениците работят с AutoCAD (CAD-софтуерно приложение за двуизмерно и триизмерно проектиране и чертане). Такава е насочеността на обучението по специалността „Машини и системи с цифрово програмно управление“. Точно там е силата на нашите ученици. През 2011 година нашият ученик, Иван Анастасов спечели първо място на Националната олимпиада по техническо чертане с Auto CAD, като му е присъдено звание лауреат на олимпиадата с оценка /6/ и получи удостоверение от Министъра на образованието. Младежът вече завършва висшето си образование.

През 2015 година дванадесетокласниците Борислав Георгиев и Гроздан Тотев представиха достойно училището в Националното състезание „Най-добър техник в машиностроенето“, което се проведе в Горна Оряховица. Сега отново се подготвя нашия отбор за предстоящото състезание в Горна Оряховица за 2016 година, където очакваме добро представяне.

Предстои да участваме и в Регионалния кръг на състезанието „Най-добър автомонтьор и водач на МПС“, който ще се проведе тази година в Бургас на 25 и 26 март. Състезателите от нашия отбор ще покажат умения по диагностика и контрол на механизми и системи на автомобила; изпитвания и регулировки на основни агрегати, както и умения по управление на автомобил.

Спечелилите награди от тези състезания, получават и правото да се запишат без приемен изпит в избран от тях технически университет в стараната.

Ръководният екип на гимназията се старае да намери точната формула, с която да предложи дуалното обучение за новия прием за учебната 2016/2017 г., подготвящо нашите ученици за реалната конкуренция на пазара на труда. С проекта „Ученически практики” през изминалите години поставихме началото на този вид обучение – изнесена практика във фирмите.

За времето, изпълнено с всеотдайния труд на много учители, служители и училищни ръководства, говорят снимките, материалите и наградите през годините, запазени в музея на училището, който направихме по повод 50 годишния юбилей.

В разговора включваме инж. Стоян Колев, помощник-директор по производствената дейност.

-Г-н Колев, какви практически умения придобиват вашите възпитаници?

Нашите ученици са „мъжки момчета“, но родителите се стряскат като чуят „заварчик“. В 9 и 10 клас всички преминават през общопрофесионална практика. Идват в тези часове с работно облекло. Няма ученик на „Механото“, който да не е държал пилата, за да направи чук. С това се започва! Учениците ни са темпераментни, работливи и амбициозни. Избират нашите специалности, защото това ги влече, това им харесва. В часовете по практика влизат не защото такава е програмата, правят го с удоволствие, с желание! – споделя с усмивка и много ентусиазъм инж. Стоян Колев, зам.-директор и учител по практика.

През 2014 година, когато започна проект „Успех“, учениците пожелаха да си направят картинг. Едно от момчетата Станимир донесе снимка в работилницата и каза: „Господин Колев, да сглобим карт като този!“. Започнахме от чертежите, сглобихме го и го пуснахме в движение. Представихме го за 24 май – Празникът на славянската писменост, след разрешение от ДАИ и от кмета.

На следващата година, по същия проект, учениците направиха бъги. Използвахме материали, с които разполагаме в училището. Двигателят на бъгито е от трабант. Вложените средства за направата му бяха минимални. Купихме само гумите. В проекта участваха 15 ученици от специалност „Автотранспортна техника“ от 9 до 12 класове. Напълно безплатно, всички ученици от тази специалност, получават шофьорска книжка след успешно положени изпити. Имаме отлични преподаватели и инструктори в лицето на Коста Стамов и Иван Колев. Нашите ученици имат възможност да практикуват наученото в различни автосервизи и фирми в Стара Загора.

ПГМТТ „Никола Йонков Вапцаров“ дава добър старт на учениците в тяхното професионално и кариерно развитие! Пожелаваме им да бъдат здрави и с лекота да постигат целите си!


image0 (9K)