Георги Славов: Ще бъда горд, ако един ден ученици от ПГСАГ „Лубор Байер” участват в изграждането на тунела под Шипка

Професионална гимназия по строителство и архитектура „Лубор Байер”е най-старото и най-голямото професионално училище в област Стара Загора. В далечната 1943 година, с указ цар Борис III и с решение на Народното събрание, в Стара Загора се открива Държавно средно техническо училище “Георги Бенковски”. Четири години по-късно то се настанява в сградата на „Граф Н. Игнатиев” 11, където се намира и сега.

Днес директор на професионалната гимназия е инж. Георги Славов. Завършва висшето си образование в УАСГ София със специалност „Промишлено и гражданско строителство”. Работи няколко години като технически ръководител в СМК – Стара Загора. От 1992 е директор на Строителната гимназия. 

– Господин Славов, вероятно повечето старозагорци знаят, че сградата на училището е паметник на културата. Как се грижите за опазването ѝ?

По време на руско-турската война Стара Загора е опожарена. Тази е една от първите сгради, които се строят тогава. Друг любопитен факт е, че по време на Балканската война тук е бил генералният щаб на армията. Училището има 73-годишна история, а сградата е на повече от 130 години. Фасадата не е ремонтирана досега. За да се направи това е необходим проект, който ние представихме в Института за паметници на културата в София. Той вече е одобрен от Министерствто на културата. Кандидатствахме по национална програма „Региони в растеж”, класирани сме в първата десетка, което означава, че имаме голям шанс проектът да бъде финансиран. 1 200 000 лева е сумата, която е необходима за ремонта. Предвидена е смяна на старата дървена дограма, но е важно да бъде запазен всеки растер на прозорците, което оскъпява допълнително.

[ad id=“111661″]

– Какъв е броят на учениците Ви в момента и какви са специалностите, по които ще осъществите приема за новата учебна година?

Броят на учениците е 740. Ние сме най-голямото професионално учебно заведение в област Стара Загора. При нас няма спад по отношение на приема, затова успяваме и да си запазим паралелките.
Тази година няма нови специалности. Приемът ще е разпределен между вече познатите такива:
Първата е
„Строителство и архитектура”, две паралелки – едната с английски, другата с немски език.
Втората –
„Геодезия” с изучаване на английски език. Това е Модулно обучение по програма „Фар”, която реализираме повече от 13 години. Обучението по специалните дисциплини може да бъде интензивно за определен период от срока, след което учениците се оценяват с помощта на тест.
Третата –
„Водно строителство” с английски език. Тук се изучават пречиствателните станции, хидротехническите съоръжения, напоителни системи, ВЕЦ-ве и други.
Четвъртата
–„Транспортно строителство” с английски и немски език. Учениците, кандидатствали по тази специалност, изграждат инфраструктурни обекти – пътища, магистрали, жп линии, метролинии, тунели. В последните години наблюдавам една тенденция – все повече младежи с високи балообразуващи оценки се насочват към тази специалност.

– Като стана дума за строителство на тунели, смятате ли, че трябва да има тунел под Шипка?

Тунелът под Шипка е абсолютно необходим. Такава транспортна връзка ще съживи икономиката на България. В момента товарните автомобили се насочват към прохода Хаинбоаз, ако има тунел под Шипка той ще скъси разстоянието и няма да е зависим от климатичните условия.
В специалността „Транспортно строителство” има дисциплина Инженерни съоръжения и конструкции. В тези часове нашите ученици разглеждат различни идейни варианти как би могъл да се направи тунелът, къде е най-подходящото място за изграждането му. Ще бъда горд, ако един ден някои от тях участват в изграждането на този проект.

– Има ли ваши ученици, който са участвали в проектирането и строителството на емблематични места за Стара Загора?

Много наши ученици са успешно реализирали се старозагорски архитекти. Ще дам пример с архитект Христомир Колев. Негов проект спечели в конкурса за оформление на терена зад Универсалния магазин в Стара Загора. Старата сграда на бившия градски съвет ще бъде съборена и на нейно място ще се оформи открито пространство със зелени площи, цветни партери и висока декоративна растителност. Стараем се да предложим на младежите качествено образование. Наши възпитаници участват в Национални олимпиади и печелят призови места с проектите си.

– Какво ще пожелаете на учениците и на колегите си от Професионална гимназия „Лубор Байер”?

На учениците пожелавам да преследват мечтите си, за да може един ден да се реализират като едни прекрасни хора на нашата страна. На преподавателите – да бъдат все така всеотдайни, да обичат професията и и да помагат на учениците.

http://www.zarata.info/proektat-za-oformlenieto-na-prostran/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

един час ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

2 часа ago