ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр.113, 1980 година
Оперативен пост на пусковите обекти
ПОДЕЛЕНАТА ВИНА НЕ Е ОПРАВДАНИЕ
До 30 септември в рудник „Трояново-север” трябва по план да бъде завършено строителството на две площадки за монтаж на багер РС-2000 № 1, насипообразовател АС-6300 № 1, багер РС-710. Строителите от СО „Минстрой”, клон „Марица-изток”, са разработили задание за обединяването на площадките, което по-късно е усъвършенствувано от проектанта МНИПКИ „Минпроект”. До 30 септември трябва да бъде готова и площадката за монтаж на гумено-транспортни ленти и задвижващи станции.
Остават броени дни до изтичането на определения срок.
Направихме проверка на място за строителството на обекта, който е една от главните предпоставки за започване работа на разширения рудник „Трояново-север”.
С приближаването към рудника се вижда високата стрела на 500-тонен кулокран „БК-1000” № 1, който ще обслужва площадката. Заприказвахме се с група монтьори, които на въпроса ни ще бъдат ли готови до края на тримесечието се усмихнала, а един от тях посочи към върха на кулокрана:
-Наклонен е и може да го съборим. Насипът не издържа. А кога ще стане, не се знае…
По-нататък група работници она0зенядаше е9ис фус9азеск то9 нъ7одо98кдоко са кегсице87ия нъ7одо9икев Иван Бахов.
-Тук сме само двама от моето звено, а останалите от бригадата са на ТЕЦ „Марица-изток-2” – сподели работникът Теньо Минов. – Мога да ви кажа, че няма да сме готови до края на месеца, защото има свличане.
[ad id=“225664″]
Стана ясно, че основен проблем пред строителите е неустойчивостта на насипа, върху който се гради обединената площадка. Техническият ръководител Иван Бахов отказа да ни даде информация, като се позова на това, че му било забранено от директора на клона к.т.н.инж. Стефан Стефанов да говори пред журналисти, и обеща да иска разрешение по радиостанцията. Не дочакахме разрешението, тъй като в това време на обекта пристигна зам.-директорът по техническите въпроси инж. Петър Венков.
-И двете площадки – каза той – няма да бъдат предадени в определения срок, защото имаме трудности с монтажа на багерите. Проектантът – МНИПКИ „Минпроект”, и досега не може да даде окончателно решение за стабилизиране на насипа, който се пропуква и „върви”. Вече са сменени 4 проекторешения и не можем да започнем нормална работа. Хора имаме достатъчно, необходими ни са повече самосвали. Но тъй като клонът съществува като самостоятелна единица от 1 април тази година, а дотогава транспортните предприятия вече бяха сключили договори и сега не ни се отпускат необходимите самосвали.
Неблагополучията с площадката започнали през май. След валежите станало и пропадането. Главният проектант на рудник „Трояново-север” инж.Румен Даскалов дал указания за изземване на пръстта на един и половина метра, да се положи какъл и да се направи запечатка с асфалт. След това проектантите предписали да се изхвърли чакълът и препоръчали да се тампонира глината и дренира площадката. След 15 дни казали, че няма нужда от дренаж. Последното им решение засега е да се отстранят коловозите, по които ще се движат тежките кулокранове, да се насипе и трамбова суха пръст, а най-отгоре да се направи глинобетон. Целта е да се укрепи повърхностният слой така, че да не пропуска вода. Инж. Венков се съмнява и в този проект, но строителите са длъжни да изпълняват предписанията на проектантите. А какво мислят самите проектанти? Те пък обвиняват строителите, че не изпълняват точно представения проект. В заповеднага книга на обекта в една от първите заповеди е записано (това е още през зимата), че строителите насипват пръст върху замръзналия почвен слой и че след време това ще даде отражение върху стабилността на площадката и предписват да се престъргва заледения слой и след това да се насипва. Проектантите смятат, че част от пръстта, която в момента се използва за насипване, не отговаря на тази, която е посочена, че строителите не спазват размерите и наклоните на площадката и т.н.
Всеки дърпа „чергата” към себе си и пише заповеди и придписания, а предаването на обекта закъснява. Досега има 12 заповеди, а кога ще се достигне до единственото правилно решение, още не е известно.
От своя страна инж. Петко Динев – зам.-директор на Дирекцията за изграждане на обекта към СМЕК „Марица-изток”, заяви:
-Срочното завършване на обекта според мен зависи от строителите. Ако те концентрират достатъчно хора и техника, до 30 септември могат да предадат площадките. Но засега няма изгледи за вместване в предвидения план-график.
Изводите са ясни. Нарушена е организацията на проектиране и изпълнение на обекта. Но може ли поделената вина да е оправдание за голямото изоставане? Остава единственото правилно решение – просрочието да бъде колкото се може по-малко.
Йордан АТАНАСОВ