Подземната перла на България /снимки/

В България има място, където може да видите Христо Ботев с неговата чета, Богородица и младенеца, патриарх Евтимий Търновски и още други фигури изваяни от природата.

[ad id=“225664″]

Пещерата „Съева дупка“ е едно от нейните чудеса. Намира се на 3 километра южно от село Брестница, област Ловеч. Пещерата носи името на братя овчари Съю и Съйко, които я открили случайно. Те се укривали в нея по време на робството.

Професор Георги Златарски проучва пещерата за пръв път през 1883 г., а братя Карел и Херман Шкорпил последват примера му десет години по-късно. Обявена е за природна забележителност през 1962 година.

[ad id=“263680″]

Пещерата е дълга 480 метра, а височината и варира между 5 – 17 метра. Входът ѝ е под скален откос, висок шест и половина метра. Температурата вътре целогодишно е в границите от 7 до 11 градуса по Целзий. Предполага се, че е образувана преди около 3,5 милиона години. Срещат се сталактити, сталагмити, сталактони, хеликтити и дендрити.

В пещерата има пет зали и няколко галерии. Първата от тях е наречена „Купена“. С дължина 50 и ширина 19 метра, ориентирана в посока изток-запад, тя е сравнително бедна на образувания. Името си е получила от високия 3,5 метра каскадно оформен сталагмит, наподобяващ купа сено.

[ad id=“225664″]

Втората зала, „Срутището“, е получила името си от падналите от тавана блокове. През 1893 г. в този район на България е имало силно земетресение, поради което всички сталактити в залата са се откъснали и паднали. От срутването единият от сталактоните се счупва и придобива формата на оръдие.

В зала „Концертна“ има много добра акустика. Тя е с размери 41 на 40 метра. В тази зала могат да се видят и единствените в България „хеликтити“. Това са наклонени сталактити. Причина за това е постоянното въздушно течение, което отклонява посоката на капките вода встрани. Многобройните образувания в залата наподобяват различни фигури.

[ad id=“225664″]

Залата „Космос“ е наречена така заради сталактит с формата на ракета. От пода се издигат сложно оформени сталагмити.

Северозападно от Хармана е разположена залата Белият замък. Най-внушителното образувание в тази зала е огромен сталактон, който наистина наподобява средновековен замък.

В началото на пещерата са открити глинени съдове, огнище, кости от животни, монети от времето на император Антоний.

[ad id=“225664″]

Мая Матева