По повод 140-годишнината от подвига на Ботев и неговите четници е открита уникална експозиция с реликви на поета, публицист и революционер.
Сред ценните експонати, който са изложени в Президентството, са джобното тефтерче и прощалното писмо на Христо Ботев до неговото семейство, изпратено от кораба „Радецки“. В него са последните думи на поета-революционер към съпругата му Венета: „После отечеството си съм обичал най-много тебе“. В Гербовата зала на „Дондуков“ 2 гражданите могат да видят единствените запазени лични вещи на революционера – джобния му часовник и писалищните му принадлежности, както и писма, визитни картички и оригинални фотографии. Експозицията на реликвите ще бъде показана в столицата едва за втори път от 50 години насам. Специална част от изложбата е посветена на запазването на паметта за Ботев и неговата чета след Освобождението. Желаещите могат да прочетат протокола на Комисията по издирване на лобното му място и да се докоснат до автентични свидетелства, свързани с издигането на паметника на поета-революционер във Враца. Сред експонатите са също така лични вещи на близките на Христо Ботев – на майка му Иванка Ботева, на съпругата му Венета Ботева и на дъщеря му Иванка. Близо 500 души посетиха експозицията в първия час от нейното откриване. По традиция президентът Росен Плевнелиев прие лично първите гости на „Дондуков“ 2 – група млади хора от Козлодуй, водени от кмета на дунавския град, които организираха кампания за набиране на средства за рехабилитацията на кораба-светиня „Радецки“ и участници в тържествената програма за отбелязването на 140-годишнината от стъпването на Ботевата чета на Козлодуйския бряг.
„Тези млади хора, със своята изключителна енергия и воля да променят нещата, мотивираха хиляди българи, които помогнаха за възстановяването на „Радецки““, каза държавният глава. Президентът призова кампанията за набиране на средства за кораба-светиня да продължи. „Тези деца са пример за всички. Гордеем се с вас“, обърна се държавният глава към младите хора.
Експозицията в Президентската институция е организирана със съдействието на Националния музей „Христо Ботев“ в Калофер, Държавната агенция „Архиви“, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и Общонародната фондация „Христо Ботйов“.