Categories: Здраве

Полезната цикория – в какво се крие тайната?

Качествата на това удивително растение били познати още от древните римляни, които я консумирали нарязана на салата. Днес тя се използва и като напитка, предпочитана за събуждане и подсилване на организма.

[ad id=“225664″]

Според някои легенди цикорията дължи своята популярност на султан Сюлейман Великолепни. Един ден той установил, че дворцовата охрана краде кафе от запасите му и го смесва с цикория. Султанът опитал и останал възхитен -напитката получила и неговото признание.
През 1770 година немският градинар Тиме от Тюрингия решил да използва печена и смляна цикория вместо кафе. И скоро цяла Европа се влюбила в новата напитка.

Цикорията има превъзходен вкус. Но това не е всичко: тя е изключително полезна. Богата е на витамини от група B (B1,B2, B3), витамин С, макро- и микроелементи (Na, K, Ca, Mg, P, Fe и др.), органични киселини, дъбилни вещества, пектин, белтъчини, смоли.

[ad id=“236993″]

Поради горчивия си вкус цикорията засилва храносмилането, има апетито възбуждащо и слабително действие, смъква кръвната захар, подобрява работата на сърцето, унищожава микробите. Прилага се при при жлъчно-каменна болест, атоничен запек, за стимулиране обмяната на веществата. Тя действа ободряващо и стимулиращо върху дейността на централната нервна система. Вредното въздействие от консумацията на мазни храни и алкохол се неутрализира бързо и ефективно с помощта на цикория. Напитката от цикория е отлично профилактично средство за съхранение на остротата на зрението. Понижава раздразнителността и помага да се справите със стреса и безсънието.

В нашата народна медицина се прилага като цяр за далака, цироза, захарна болест, жълтеница, изпотяване, глисти у децата, кръв в урината, при кашлица, треска, епилепсия, трудно уриниране и уриниране на кръв, стомашни болки, гастрит, язва, болезнена менструация, хемороиди, подагра, виене на свят, пясък в бъбреците и пикочния мехур, при нарушено храносмилане, при неврастения и хистерия.
Външно се прилага за бани при екземи, за лапи при циреи и трудно зарастващи рани. Прави се настойка от цветовете в зехтин в съотношение 1:10 и се използва за мазане при рани, изгаряния, както и за компреси при младежки пъпки.

[ad id=“236999″]

Употребяваните части от цикория за лечебни цели са коренът и стъблата.
Корените на синята жлъчка се използват за приготвяне на безкофеиново кафе (Инка) или се комбинират с кафето в различни съотношения. Тя има подобен ободрителен и общоукрепващ ефект върху организма, но същевременно не съдържа кофеин, не повишава кръвното, не предизвиква сърдечна аритмия. Това прави билката разрешена за всички възрастови групи и повечето здравословни състояния.

Местообитанието на синята жлъчка са ливади, тревисти места, край пътища и жп линии, плевел в лозя, градини, посеви и окопни култури.

Мая Матева