Categories: Носталгия

Полякинята Ирена Сендлерова е спасила над 2500 деца от Варшавското гето

По време на Втората световна война, в окупирана Полша, Ирена Сендлерова работела в едно Варшавско гето като санитарен работник. Успоредно с тази си дейност, тя подпомагала полската съпротива. Една от дейностите и била да спасява деца от гетото, в което била подмомагана от тридесетина други доброволци, основно жени. По-малките дечица изнасяла тайно в чантата си за инструменти или големи пакети, а в задната част на камиона тя имала чанта за по-големите от тях. Там тя возела и куче, което карала да лае, когато преминавали през охранявания от фашистите вход. Войниците естествено не искали да се доближават до него, а лаят му прикривал звуците, които евентуално децата можели да издадат.

По време на тази нейна дейност, Ирена и нейните съратници успяват да изнесат от гетото, и по този начин да спасят, повече от 2500 деца, основно от еврейски произход. 400 от тези деца лично Ирена е изнесла. Веднъж обаче фашистите я хванали, нанесли и жесток побой, като счупили ръцете и краката й и я осъдили на смърт. Въпреки това тя успява да оцелее.

Ирена си водела списък с имената на всички изнесени от нея деца, с цел след войната да може да ги върне на семействата им, а списъка пазела в стъклен буркан заровен в корените на дърво в задния си двор. След войната тя се опитала да открие оцелелите родители и да събере семействата, но повечето били загинали. Децата спасени от нея били настанени в детски домове или осиновени от приемни семейства.

След войната Ирена Сендлерова е удостоена с високо отличие от Израелската държава и с „Ордена на Белия Орел“ – най-високия военен орден в Полша, за хуманитарни заслуги.

През 2007 г., на 97 годишна възраст, Ирена Сендлерова е номинирана за Нобеловата награда за мир, но не е избрана. Наградата скандално получава бившият американски вицепрезидент Ал Гор за семплото му слайдшоу за глобалното затопляне.

Ирена Сендлерова е починала на 12 май 2008 г. на 98 годишна възраст.

Ирена Сендлерова е един от знайните герои от войните. А колко ли незнайни такива има? Преди всичко тя е била човек, който, във времена на жестокост и насилие, успява да съхрани човешкото в себе си и да го използва за да спасява човешки животи. Да спасява невинни деца от принудителен труд и сигурна смърт. А това заслужава дълбок поклон.

редактор

Share
Published by
редактор