Пречистете въздуха с цветя

В днешното забързано ежедневие все повече хора прекарват почти цялото денонощие в затворени пространства. Макар че на всички е известно, че въздухът в големите градове е силно замърсен, според учените застоялият въздух в дома или офиса е още по-вреден за здравето. Редовното проветряване е един от начините да си осигурите свеж въздух, но можете да съчетаете полезното с приятното, като добавите в интериора на дома или офиса някое от растенията, показани по-долу.

[ad id=“225664″]

За тях учените твърдят, че пречистват въздуха и филтрират до 90% от вредните примеси и химикали – най-вече летливи органични вещества, които се отделят от препаратите, боите и дори от новите килими.
Доказано, е че правилно подбраните растения не само играят ролята на филтри, но и овлажняват въздуха в помещенията. Някои видове пък притежават бактерицидни свойства – те отделят във въздуха вещества, които убиват патогенните микроорганизми, освежават го и го дезинфекцират (например розмаринът, цитрусовите дръвчета, мушкатото).

[ad id=“263680″]

Доказано е също, че аспарагусите поглъщат частици от тежки метали, а кактусите неутрализират радиацията, особено ако се поставят в близост до компютри и монитори. За да се пречисти въздухът, не е необходимо домът да се превърне в градина – достатъчно е да изберете по две от тези полезни растения във всяко помещение.

Хамедорея (Chamaedorea elegans)

 

Хамeдореята, още наречена бамбукова палма, се чувства чудесно на добре осветено място, но извън обсега на директните слънчеви лъчи. На височина достига между 90-180 см и е идеална за озеленяване на някой от ъглите в стаята. Поливайте я умерено, като изчаквате почвата да изсъхне между поливанията.

Бръшлян (Hedera helix)

Бръшлянът е катерливо листнодекоративно растение, подходящо за отглеждане във висящи съдове. Отглежда се сравнително лесно, но не понася горещият и сух въздух. Ако добре отоплявате помещението през зимата, трябва редовно да пулверизирате листата на растението. Най-добре се чувства на хладно. През лятото го предпазвайте от ярката слънчева светлина. Поливайте по-оскъдно през зимата и редовно през лятото, като е добре да поддържате почвата винаги влажна.

Драцена маргината (Dracaena marginata)

Драцена маргината е изключително разпространена сред любителите на листнодекоративните представители. Тънкото и стебло (единично или разклонено) се източва елегантно и след неколкогодишно отглеждане може да достигне до над 3 м височина. Характерна черта на този вид са тънките извити листа с червена периферия. Отглежда се лесно, като е достатъчно да я поставите на непряка слънчева светлина и умерена температура. Поливайте я редовно през лятото и по-рядко през зимата, но не оставяйте почвата напълно да изсъхне.

Драцена масангиана (Dracena massangeana)

Драцена масангиана е един от най-едрите представители на драцените. Условията на отглеждане са подобни на тези, описани за Драцена маргината. Очарова с корона от широки лъскави листа, изпъстрени с централна жълта ивица. Ако светлината е твърде ярка, тогава листата на растението почват да избледняват и е необходимо да го преместите на по-слабо осветено място. Поливайте, когато почвената повърхност засъхне, защото честото преовлажняване води до пожълтяване на листата.

Спатифилум (Spathiphyllum)

Този вид е изключително красив, когато разцъфне. Белите прилистници на цветовете придават невероятно елегантен вид на растението и го превръщат в подходяща декорация на всеки интериор. Спатифилумът обича висока влажност. Поставете растението далеч от преките слънчеви лъчи, при умерена температура.

Хлорофитум  (Chlorophytum comosum)

На английски растението се нарича ‘Spider Plant’, тоест ‘растение – паяк’ – това се дължи на неговите ефектни разклонения, които се спускат встрани, подобно на паякова нишка. Растението е непретенциозно и лесно за отглеждане, и макар че обич влагата, месестата му основа позволява да оцелее дълго време без вода. Има няколко симптома, че трябва да смените условията на отглеждане – ако листата са с кафяв връх, това означава, че въздухът е твърде сух, а ако те изгубят светлите си ивици, то мястото е прекалено тъмно. Непретенциозното растение е подходящо и за отглеждане в офиса, защото може да се остави без проблеми през почивните дни, когато няма да можете да го поливате.

 Аглаонема (Aglaonema)

Аглаонемата е отлична за общо пречистване на въздуха в затворени помещения. Растението предпочита непряка светлина и частична сянка – то трябва да се пази от силното слънце, което може да изсуши ефектните му листа. Аглаонемата обича топлината, затова минималните температури през зимата не трябва да са под 15 градуса. Ако листата и съхнат по краищата и се свиват, това е сигурен знак, че въздухът е прекалено сух. Растението расте бавно и има нужда от редовно подхранване.

Епипремнум (Epipremnum aureum)

Епипремнумът е бързо растящо, пълзящо растение, много подходящо за отглеждане в домашни условия. Листата са под формата на сърце в различни окраски – в бяло или жълто зелено до златисто. Покрити са с восък и това ги прави издръжливи на различни атмосферни влияния. Температурата не трябва да пада под 10 градуса. Като общо изисква места с топъл и влажен въздух и много вода през лятото. Пулверизирайте го с вода. Добре е да го поставите на светли места, за да не се загубят окраските на листата му, но не му понася директното слънце. Епипремнумът се нуждае от често поливане през лятото. Не оставяйте почвата да изсъхва.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Recent Posts

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

42 минути ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

58 минути ago

7 факта за коледарите, които може би не знаете

Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…

един час ago