[ad id=“225664″]
Изследването е започнало преди около 20 години, когато учените установяват, че богата на плодове и зеленчуци диета може да потисне развитието на рак. Тогава те променят фокуса на проучванията с идеята, че допълнителните витамини и минерали могат да произведат допълнителен противораков ефект. За съжаление, учените установяват, че добавянето на допълнителни дози витамини към здравословната диета, не само не намалява риска от развиване на рак, а дори може да го увеличи. Водещият изследовател Тим Байърс твърди, че употребата над препоръчителните дневни дози на фолиева киселина, витамин Е и бета-каротин увеличава сериозно тази опасност.
Проучването показва, че прекомерната употреба на бета-каротин, който иначе подобрява имунитета, увеличава риска от развиване на рак на белите дробове с 20%. Мъжете, които използват витамин Е над препоръчителната дневна доза, са с по-голяма вероятност да бъдат диагностицирани с рак на простата. Изследването показва и че фолиевата киселина, за която се е допускало, че намалява броя на полипите в дебелото черва, всъщност го увеличава.
[ad id=“263680″]
Д-р Байърс няма ясна хипотеза, с която да обясни защо тези хранителни добавки увеличават опасността от рак. Възможно е това да се дължи на причиняване на хранителен дисбаланс. Препоръката е човек да набавя необходимите за организма си вещества посредством здравословна диета, а ако допълнително употребява витамини – това да бъде в рамките на препоръчителните дневни дози.