Categories: България

Приключи ремонтът на парахода-музей „Радецки”

Завърши ремонтът на „Параход „Радецки“, филиал на Националния исторически музей /НИМ/, съобщават от музея.

Подменени са всички дървени части на кораба по палубата и надстройките. За ремонта на историческия плавателен съд са изразходвани 2500 лв. от дарения и 10 000 лв.от приходи на НИМ – такси от входни билети и екскурзоводни беседи. Корабът вече извършва веднъж месечно при подходящи метеорологични условия и кратки плавания по река Дунав в района на Козлодуйското пристанище.

През 2016 г. България отбелязва 140 години от величавия подвиг на Христо Ботев и неговата чета, а тази кръгла годишнина е и повод хиляди родолюбци и ценители на историята от различни поколения от цялата страна да поискат да посетят тази наша национална светиня, която е на вечен пристан в гр. Козлодуй.

На борда на Музея „Параход „Радецки“ могат да се качват до 100 пасажери, като те имат възможност да разгледат и музейната експозиция, в която могат да се видят редица ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от войводата Христо Ботев от борда на парахода и др.

Австрийският параход „Радецки“ е построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. През 1966 г. е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. Той е пуснат на вода през 1966 г. в памет на 90-годишнината от гибелта на Ботев. От 1982 г. корабът е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в град Козлодуй в специално изградено за него място. От 2004 г. Музеят „Параход „Радецки“ е филиал на Националния исторически музей. Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и с неговата чета. С годините се е превърнал и в национална светиня. „Радецки“ е и единственият пътуващ параход – музей на Балканския полуостров и в България.

Мая Матева