Всички граждани да бъдат особено внимателни и да се въздържат от палене на огън сред природата, включително и в земеделски земи, където паленето на огън е абсолютно забранено. Това се налага заради високите температури на територията на страната и свързания с това висок риск от възникване на горски пожари, съобщават от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.
Основните, правила за пожарна безопасност, които трябва да се спазват:
• При забелязване на пожар в гората е необходимо незабавно сигнализиране и осъществяване на връзка на телефон 112.
• По време на пожароопасния сезон, който продължава до месец ноември, се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии.
• Забранено е още паленето на стърнища, суха трева и слама по слоговете и крайпътни ивици и други площи със суха растителност, намиращи се в горския фонд и на разстояние до 100 м. от него.
• Забранено е хвърлянето на незагасени цигари и клечки кибрит при преминаване през горски насаждения.
От страна на Министерството и Изпълнителната агенция са предприети всички необходими превантивни мерки, създадена е организация за незабавна реакция при възникване на горски пожари. Териториалните поделения на Държавните горски и ловни стопанства, както и Регионалните дирекции по горите са организирани и осигуряват денонощни дежурства.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…