Това се случи след системно безпокойство на птиците, обитаващи островното местообитание в езерото от хората, практикуващи кайт-сърф и уинд-сърф в езерото. Нещо повече, това се случи точно на а 21-ви май – Денят обявен от ЕК за Ден на НАТУРА 2000! Тогава бяха наблюдавани над 10 сърфисти, каращи в непосредствена близост до острова, както и излизане на сърфист на острова, причинило многократното излитане на птиците и изоставяне на гнездата. При проведените наблюдения през следващите дни открихме, че птиците напълно са изоставили острова и яйцата си, като вероятно става дума за хиляди яйца на защитени видове!
Припомняме, че островът на Поморийско езеро бе създаден през 2012-2013 г. по проект на „Зелени Балкани“, финансиран от Оперативна програма околна среда като партньорство между сдружението и МОСВ. Той е най-голямото островно местообитание на острова, от изключително значение за опазване на птиците. Една година след изграждането му, на него гнездяха над 2000 двойки от защитените видове – гривеста рибарка (Sterna sandvicensis), дебелоклюна рибарка (Sterna nilotica), белочела рибарка (Sterna albifrons), речна рибарка (Sterna hirundo), саблеклюн (Recurvirostra avosetta), морски дъждосвирец (Charadrius alexandrinus) и малка черноглава чайка (Larus melanocephalus) и тънкоклюна чайка (Larus genei). За някои от изброените видове островът е единствено място за гнездене на територията на България!
Периодът на мътене е най-рисков за гнездящите птици и безпокойство по това време често води до фатални последици и проваляне на размножителния период.
Припомняме, че със Заповед № РД-78 от 03.02.2009 г. на Министъра на околната среда и водите, обнародвана в бр. 14/2009 на Държавен вестник за обявяване на ЗЗ „Поморийско езеро” BG0000152 в нея е забранено практикуването на развлекателен воден туризъм и спортове (водно колело, джетове, сърфове кану).
Въпреки подадените десетки сигнали до РИОСВ Бургас и „Обществен ред“ към Община Поморие, до момента отговорните институции не успяват да осъществят ефективен контрол и да приложат природозащитното законодателство. За решаване на казуса със системното нарушаване на статута на защитената зона беше проведена специална среща, организирана от Община Поморие с участието на РИОСВ Бургас, СНЦ „Зелени Балкани” и спортните клубове, практикуващи кайт-сърф. За съжаление по време на работната среща на 01.04.2016 г. не беше постигнат конструктивен диалог, който да доведе до спазване на въведените режими в ЗЗ „Поморийско езеро” BG0000152.
По време на срещата кайт-сърф клуба в Поморие представи своето становище относно подобряване на цялостната екосистема и качеството на водата чрез кайт-сърфинг поради аерирането на водата. Като експертна организация, работеща от години на езерото, Зелени Балкани заявява, че така представеното становище изглежда не е взело в предвид специфичните условия в хиперсолени лагуни като Поморийско езеро и най-вече факта, че формирането на лечебната кал е резултат от гниенето на органична материя в условия на свръхсоленост, липса на кислород и светлина, както и пагубното му въздействие върху гнездящите птици (което за съжаление се потвърди от настоящия случай). Ползите от „аерирането“ на водата, не могат да бъдат изтъквани като претекст за практикуване на спорта на места, където води до увреждане популациите на видове, изчезващи в Европа!
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…