В археологическия резерват „Августа Траяна“ Мария Камишева и нейният екип от РИМ-Стара Загора откриха основите на монументален храм, датиран към III в. от н. е. Обектът се намира на ул. „Методий Кусев“ 55, срещу Детската градина. Археоложката разказа за Zarata, че за огромните каменни квадри се знае още от 2004 година, когато са правени спасителни разкопки от Красимир Калчев. До откритата тогава раннохристиянска базилика сега е намерен по-стар храм, ползван за култа към римските императори. Видими са отвори, където е имало метални скоби, заливани с метал.
Интересна находка за историческата наука са каменни плочи с надписи. Два от тях вече са разчетени от специалист. От най-запазения разбираме следното: „На първия сред младежите Галерий Валерий Максимиан, най-знатен цезар, издигна Емилий Александър, пресъвършен мъж, управител на провинция Тракия, отдаден на неговата божественост и величие.“ Другият надпис е посветен на Флавий Валерий Констанций. Галерий и Флавий са били част от ръководството на първата тетрархия на Римската империя, а Емилий Александър е управлявал провинция Тракия.
Запазена е и голяма част от фронтона, на който също има надпис, но той все още не е разчетен. Личат и местата, където са били закрепвани златните или сребърни апликации. В по-късен период монументалният храм е бил използван като водохранилище. Надписите за Емилий Александър, според специалистите, са поставени след като той е посетил Августа Траяна. Когато 4-5 десетилетия по-късно градът е нападнат от готите, той постепенно замира до средата на Средновековието, когато отново се възражда.
Мария Камишева спомена, че на мястото на разкопките се е предвиждал частен строеж, но след разкритията се очаква комисия от Министерството на културата да вземе решение, още повече, че находката е в реалните граници на архитектурния резерват „Августа Траяна“.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…