Регистрационни номера на дроновете и регистър на операторите, които ги ползват предвижда нормативната база за безпилотните летателни апарати, която ще бъде готова до края на годината, съобщи БНР.
За дроновете, които летят в малък район и на малка височина няма да се прилагат строги регулации, но се наблюдават все по-мощни и скъпи устройства.
Димо Зафиров от българския Институт по космически изследвания пояснява, че първата по значимост категоризация е свободната:
„До 120 метра във височина и във зоната на видимостта операторът трябва да наблюдава летателния апарат. Поради малките размери, на повече от 2-3 километра не може да се наблюдава. Следващата категория е специфична. Това са задачи, които се изпълняват – примерно, имаме наводнение, трябва да се отцепи въздушното пространство – в него да няма пилотирани летателни апарати. Там ще се изисква още по-сериозно обучение на операторите.
В третата категория е сертифицирана категория, ще се изпълнява само от летателни апарати, които с тип сертификати да летят съвместно с пилотирани летателни апарати.“
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…