Тези прогнози са направени въз основа на изследване на възможни тенденции в климата през следващите 10 години. През периода 2020-2024 г. се предвижда температурата да е с 1,06-1,62 градуса Целзий по-висока от нормалната. Рекордът от 2016 г. – най-горещата регистрирана някога година, вероятно ще бъде подобрен през въпросния период.
„Най-новите прогнози за следващата петилетка навеждат на мисълта за продължаване на затоплянето в съответствие с повишените нива на парниковите газове – заяви експертът Дъг Смит. – Тези прогнози включват някои неизвестности, но повечето райони, по-специално в Северна Европа, Азия и Северна Америка, вероятно ще се затоплят.“
Ако не се стигне до голямо вулканично изригване, което да забави затоплянето, блокирайки слънчевите лъчи, средните температури през следващите 5 години вероятно ще са с 1,15-1,46 градуса Целзий по-високи от тези от прединдустриалната епоха. През периода 2015-2019 г., който е най-горещият регистриран някога, средните температури надхвърляха с 1,09 градуса Целзий тези от прединдустриалната епоха.
Парижкото споразумение за климата от 2015 г. предвижда глобалното затопляне да бъде ограничено до под 2 градуса Целзий и дори до 1,5 градуса Целзий до 2100 г. в сравнение с прединдустриалната епоха. За целта е нужно да се намалят драстично дължащите се на човешка дейност парникови емисии. Според Британската метеорологична служба има около 10-процентен риск затоплянето през една от годините в периода 2020-2024 г. да надхвърли 1,5 градуса Целзий.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…