България

Рекордно ниски ренти в Добруджа през тази година

В Добруджа през тази година рентите се движат между 30 и 50 лева на декар.

Причината са лошите добиви от трите основни култури в региона – пшеница, царевица и слънчоглед, вследствие на невижданата от десетки години суша в региона.

През 2019 г. по данни на НСИ наемите на земеделска земя в Североизточна България са били средно 69 лв. на декар. На много места през последните години се е стигало до 100 лв. на декар. Сега за първа година такива високи ренти няма. Част от нивите около морето, където беше и най-трудна годината, са стартирали с ренти от 30 лева, а в района на Тервелско – за около 40 лева на декар.

Сушата започна още от зимата, а през пролетта и лятото бяха отчетени рекордно ниски валежи от десетки години насам. По данни на Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево през изминалите 60 години средните стойности на валежи са били достигнати едва наполовина, съобщи БНР. 

„За област Добрич резултатите за пшеницата са 180 кг среден добив при среден добив от над 550 кг през 2019-а. Случвало се е и преди толкова ниски добиви, но и за трите култури като че ли не е било. Слънчогледите слязоха на 2/3 от добивите, които по принцип жънем от тях. Царевицата беше в рамките на 1/3 от това, което жънем, на места имаше 1 кг добив на декар“, казва председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Росица Жекова.

Около 20 000 декара са напълно пропадналите площи, засети с пшеница в област Добрич. По програмата за подпомагане на земеделските производители от Министерството на земеделието те ще бъдат подпомогнати с 16 лв. на декар. Сумата е крайно недостатъчна, защото толкова са разходите само за семена. А за тези с до 95% пропаднали площи помощта от 2 лева на декар не покрива нищо, казват местните зърнопроизводители.

През лятото от Националната асоциация на зърнопроизводителите дори зовяха да се обяви форсмажорна година за районите със суша и ренти изобщо да не се изплащат. Собствениците на земеделски земи обаче остро реагираха срещу подобна възможност и припомниха, че ако се стигне до нея, зърнопроизводителите трябва да върнат субсидиите, които са получили.

Очакванията за следващата година не са никак добри – някои от зърнопроизводителите още не са засели пшеницата си заради ниската влага на почвата. Освен това повечето земеделци не водят борба с вредителите на този етап, тъй като избягват по-големите разходи. Предвижданията са, че при продължаваща тенденция за все по-сухи години е твърде възможно част от земите в област Добрич да останат необработваеми.

По повод сушата от Асоциацията на собствениците на земеделски земи призоваха по-рано тази година всички в сектора, включително и държавата, да обединят сили за възстановяване на напояването в страната. За целта България трябва активно да търси евросредства за финансиране на мелиорациите. Друга спасителна мярка е държавата да се намеси и в разработването и прилагането на застраховки срещу суша, тъй като застрахователните компании са се отдръпнали заради големите рискове.

Румяна Иванова

Аз мога

Recent Posts

Габриела Маринова от Берое спечели сребро на световното по карате стил „шотокан“

  Габриела Маринова от IXв клас на СУ "Максим Горки" спечели сребърен медал на Световното…

4 минути ago

Кевин Питерсън: Дължите извинение на Джокович, беше прав за ваксините

Ваксината AstraZeneca беше изтеглена от употреба...

5 минути ago

Борис Бонев: Политици си правят кампания на гърба на хората в София

"Гордея се, че има политиците в тази община, които изпълняват своите обещания"...

13 минути ago

Балабанов: Промяната се оказаха другата страна на една и съща монета

В България никога не съм бил сигурен, че изборите са 100% честни, посочи той...

20 минути ago

ГДБОП задържа двама души в София за измама

Те са се представяли за служители на дирекцията...

24 минути ago

“Изповед” на Лев Толстой с луксозно издание на български

Изданието излиза 140 години след публикуването си на руски...

24 минути ago
image0 (9K)