За този проблем алармира председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Атанас Димитров. Заради тези изисквания голяма част от бизнеса предпочита вместо да управлява заведенията си да ги отдава под наем, а собствениците им емигрират в чужбина, обясни той. Над 40 са различните изисквания, такси и налози, на които трябва да отговори и плати бизнесът, за да работи легално. Толкова са и различните проверки през годината, пише Труд.
Освен тези задължителни налози, лицензи за музикални права, софтуер и касови апарати, категоризация, проби от вода и храна, ресторантьорите са принудени да правят редовни обучения, натривки на плотове, да плащат застраховки, да получат разрешително от пожарната служба, да мерят вентилацията, да пръскат всеки месец против плъхове, изправността на газови съоръжения, проводници, да калибрират термометрите, да замерват везните, да купуват униформи, да защитават личните данни, да плащат на охранителни фирми.
Това прави този бизнес един от най-регулираните. Данъците за хазната са 20-30% от оборота. Половин година работим за хазната, а другата половина за себе си, каза председателят на БХРА във Велико Търново Петър Стефанов. Ресторантьорите настояват за узаконяване на бакшишите и да не затварят заведенията си при малки разлики между отчетения оборот и касовата наличност. Вместо това предлагат по-големи глоби, като при нарушения да бъдат глобявани не само собствениците, а и сервитьорите, допуснали грешката.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…