Той стартира вчера, на 21 февруари, от площад Александер плац в немската столица. Ентусиастът получи подкрепа от българската фолклорна формация “Сборенка” и от виртуозните млади пианисти Ибрахим и Хасан, които от миналата есен учат във Висшата музикална академия „Ханс Айслер“ в Берлин.
Финалът на велопрехода под наслов “Предизвикателство за силата на българския дух” ще бъде на връх Шипка сутринта за Националния празник на България 3 марта. Там ще го посрещне Красимир Панчев, един от най-популярните гайдари у нас и зад граница.
За да стигне навреме за тържествата на Шипка, Тодор трябва да върти педалите по 200-300 километра на ден, придружен само от масажист. Ще спира за не повече от 6 часа, колкото да поспи и да се храни.
В 10-дневния се преход той ще премине през 10 европейски столици – Берлин, Прага, Виена, Любляна, Загреб, Сараево, Подгорица, Прищина, Скопие и София.
Очаква се да бъде пред храм-паметника “Св. Александър Невски” в София на 2 март сутринта, за да запали свещичка в храма.
Намеренията му са същия ден следобед да е в Казанлък, където е завършил Националното училище за пластични изкуства и дизайн ”Акад. Дечко Узунов”. В Града на розите Тодор Андреев ще бъде официален гост на община Казанлък, а след това ще поеме към град Шипка, откъдето ще започне да се изкачва с велосипеда към върха,където ще развее българския трибагреник, подарен му специално за случая от Валя Александрова.
Тодор не е професионален колоездач и иска да изпробва възможностите си и да стигне навреме за честването на Националния ни празник и да почете паметта на загиналите за Освобождението. По пътя си, дълъг 2587,04 километра, с камера на каската той ще запише велопрехода си, за да го предостави на екипа на Книгата на рекордите на Гинес.
Тодор Андреев е от Каспичан, завършил е живопис в Националната художествена гимназия за пластични изкуства и дизайн “Академик Дечко Узунов” в Казанлък и от четири години живее и работи в Германия, където вече има успешен бизнес.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…