С малко идеи за промяната. Последна сесия на ОбНС до изборите за Велико Народно събрание.

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 33, 1990 г.
С МАЛКО ИДЕИ ЗА ПРОМЯНАТА
ОБЩИНСКИЯТ НАРОДЕН СЪВЕТ ОТЧЕТЕ СВОЯТА ДЕЙНОСТ ЗА 1989 ГОДИНА. НАРОДНИТЕ СЪВЕТНИЦИ УТВЪРДИХА БЮДЖЕТА НА ОБЩИНАТА И ОСНОВНИ НАСОКИ ЗА СВОЯТА РАБОТА ДО КРАЯ НА МАНДАТА
Встрани от политическата острота на времето – така определи по-странния отчетен доклад на ОбНС, изнесен от зам.-председателя на Изпълнителния комитет на съвета Пейчо Денев, Васил Караиванов един от общо двамата народни съветници, взели участие в дискусията (изключвам няколкото реплики от място). Тази оценка като че ли най-точно приляга на цялостната работа на сесията, която иначе имаше сериозната задача да отчете свършеното и несвършеното в един труден период, когато партията и държавата бяха се сраснали като сиамски близнаци; да очертае посоките на промяна, новата роля и мястото на Общинския наред съвет в условията на политически плурализъм.
Началото не предвещаваше по-сетнешното единодушно равнодушие на народните съветници. Данаил Даков направи предложение от името на своите колеги от БЗНС за допълнение към дневния ред: да се обсъди преименуването на парк „Ленин” в парк „Аязмото” и на парк „Максим Горки” в парк „Димитър Наумов”. След кратка дискусия го подкрепиха само още четирима народни съветници… Да, въпросът е очевидно от компетенцията на комисията по наименованията към ОбНС, но сесията е в правото си да изрази становище или да направи предложение. Ако сметне за необходимо, разбира се.
Каква е оценката за икономическото, социалното и духовното развитие на общината през 1989 година според отчета на ОбНС? Както беше подчертано, въпреки ръстовете в някои отрасли, въпреки реалните резултати (произведена е продукция за 2,6 млрд. лв.) на фона на тежката криза в националната ни икономика, всякаква положителна оценка би звучала парадоксално. Общинската икономика не е подмината от тези кризисни явления: непрекъснато влошаване на ресурсното и валутното осигуряване; задълбочаване диспропорцията „стоки – пари”, неритмично и бавно изграждане на социалната и техническата инфраструктура и др. През миналата година индустриалната мощ на общината се е увеличила с нови моделни производства, но с твърде висока цена за хората и потреблението. Не са завършени жизнено важни обекти в хранително-вкусовата промишленост, здравеопазването и просветата, опазването на околната среда. Намаляло е производството на захарни изделия, готови и полуготови храни, трикотажно облекло, по-малко са предадените жилища.
За социалното развитие на общината през миналата година са изразходвани 45 млн. лв. Отбелязана бе активната помощ на някои предприятия и фирми (на първо място „ДЗУ”) за изграждането на социалната инфраструктура и благоустрояването. Свиването на националния бюджет за в бъдеще показва, че тази тенденция трябва да се развива и обогатява. По-голямо внимание е отделено през изминалия период и на опазването на природната среда. Завършени са редица обекти по опазването на водите и въздуха, за съхранение на вредни вещества и биологичната растителна защита – на обща стойност 4 728 хил. лв.
Като успешна бе характеризирана за ОбНС и 57-те кметства финансовата 1989 година. В приходната част на бюджета от народното стопанство са влезли 8 830 хил. лв. повече от планираното, главно поради добрите икономически резултати на фирмите и предприятията на територията на общината. Основната част от фактическите разходи – 86 650 хил. лева са били насочени в здравеопазването (32 на сто) и просветата (26 на сто).
За пръв път от много години ИК на ОбНС не предложи на сесията план за социално-икономическото развитие на общината за 1990 година, а само основни насоки, най-общи тенденции на базата на онова, което предвиждат фирмите и предприятията. И това е съвсем в духа на новата икономическа ситуация, в която държавните органи ще определят само приоритетите, тенденциите, а текущото планиране ще се извършва от самите производители. Каква ще бъде посоката на развитие през тази още по-трудна година? Къде е мястото на ОбНС при осъществяването на новата икономическа реформа? Общата прогноза е, че темповете на развитие ще продължат да спадат. В промишлеността единствено в електрониката, въпреки сериозните проблеми, са заложени по-високи темпове – 11 на сто. Незначителен е ръстът на селскостопанската продукция, леката и хранително-вкусовата промишленост.
Сесията прие становището на ИК на ОбНС, че развитието на отраслите, носители на техническия прогрес, „не е грешно и непотребно”. Те наистина внасят по-голям интелект във всички производства, в цялата икономика, но явно въпросът за приоритетите, за обръщане на „пирамидата” си остава.
Пряката помощ и контролът на ОбНС при реализирането на новата икономическа реформа бяха очертани в няколко основни посоки: решително преориентиране на производството към доларовите пазари с всичко произтичащо от това; включването на всички фирми на собственост в стопанския живот; развитие и укрепване на общинските фирми, пряко свързани с осигуряването на повече стоки и услуги за населението; издигането на селското стопанство като приоритетен отрасъл, активна социална политика в условията на пазарните отношения и др.
Утвърденият от Народното събрание сборен бюджет на общината е 158 599 хил.лв. В разходната си част – 96 130 хил.лв – той превишава миналогодишния с близо 10 млн. лв. Но с изключение на издръжката за здравеопазването и просветата, разходите по всички останали направления са намалени. Такава е и общата тенденция – да се намаляват бюджетните разходи от републиканския бюджет, в това число и за дейностите към ИК на ОбНС. Както стана ясно, това предполага коренни изменения на неговите функции и структура, включително и съкращаване на персонала. Но колко и кога, за това не стана дума.
По втора точка от дневния ред сесията отмени решението си от 9 февруари т.г. да се проведат общи събрания по Закона за допитването за участие на населението със собствени средства в благоустрояването на общината. Както е известно, Районната прокуратура направи протест срещу организирането на общите събрания по месторабота. А ИК на ОбНС счита, че организирането на допитването по местоживеене изисква сериозна предварителна организация, която не е възможно да се създаде сега в хода на предизборната кампания. По предложение на народния съветник Кольо Динев бе решено да се създаде благотворителен фонд „Водоснабдяване”.
Сесията разгледа и някои организационни въпроси. Поради преминаване на друга работа бяха освободени кметовете на първо и трето кметство в Стара Загора Златка Георгиева и Стоян Андонов и зам.-кметът на ІІ кметство Катя Маринова.
Това вероятно ще бъде последната сесия на ОбНС до изборите за Велико Народно събрание, но мандатът на народните съветници ще продължи до изборите за местни органи на държавната власт. При такава пасивност и апатия, при такова единодушно равнодушие, което демонстрираха народните избраници е трудно да се разбере как ще защитават интересите на своите избиратели, как ще трасират посоката на демократичните промени в общината.
Матей ТАНЕВ

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева