[ad id=“225664″]
Градът има уникална планинска природа и богата култура. Това го прави особено привлекателен за туристите. Той е вълшебно място с богата култура и прекрасна природа.
Чертите на днешния Самоков са се формирали столетия наред. Бил е известен като град на желязото, град на най-прочутата и най-многобройна художествена школа на Балканския полуостров, град на прочути патриоти и художници.
Основна предпоставка за възникването на днешния град, е било производството на желязо от богатите с руда земи в района. Развитието и процъфтяването на Самоков са тясно свързани с железодобива.
[ad id=“236993″]
Векове наред това е бил градът, давал желязото на Османската империя.
Неслучайно в края на ХVІІІ век в Самоков се формира и художествена школа. Местните живописци първи се освобождават от сковаващото влияние на традиционния византийски аскетизъм в изкуството. Новото в стенната живопис е реалистичният подход на художниците при изобразяване на светци и ктитори, и на самата природа.
Самоковската художествена школа достига своя разцвет в творчеството на най-яркия си представител – Захари Зограф. Той полага началото на реалистичната живопис у нас. Негови творби красят Рилския, Бачковския, Троянския и други манастири и църкви в страната.
Поради богатото си културно и историческо минало в Самоков има много забележителности: Девическия манастир с неговата 240-годишна история, Митрополитската църква със своя уникален иконостас, Джамията със своята архитектура и стенопис, Сарафската къща с автентичното излъчване на възрожденския градски стил и др. В самия център се намира Голямата чешма, превърнала се в символ на града и вградила в себе си история и легенди.
[ad id=“236999″]
Самоков е център на зимните спортове, поради близостта на курорта Боровец, връх Мальовица и много други природни дадености.
Прохладата на летния въздух и спокойствието на вековните гори на Рила създават отлични възможности за отдих.
В Самоков има множество места за настаняване и заведения за хранене. Градът е подходящ за туризъм по всяко време на годината.