Стара Загора

Scolopendra Cingulata „напада“ квартали в Стара Загора

За голяма популация на Scolopendra Cingulata в кв. „Железник“, съобщава във Фейсбук старозагорката Iov Cekova‎

Всъщност скрипята, както си й казваме в ежедневието, винаги си е живяла по тези ширини, включително в Стара Загора. Нормално е най-засегнати да са крайните квартали като „Железник“, „Зора“, „Самара“, „Три чучура-север“…, заради близостта си с полето, или хълмове. Ухапването е силно болезнено, придружено със зачервяване и подуване на мястото. Възможно е покачване на температурата, треска или алергична реакция. При ухапване е необходимо да се потърси медицинска помощ. Скрипята не може да те убие – в света е известен само един случай на смърт след ухапване от гигантска скрипя на дете по главата във Филипините. Което не означава, че нормалната реакция на организма срещу невропаралитика, който членестоногото вкарва, е приятна.

Scolopendra Cingulata (налична във всички региони на България) достига 10–25 см дължина и 1 см ширина. Тялото ѝ е кафеникаво, черно, червено или бежово с жълти, оранжеви, червени или (по-рядко) светлосини крака с ясно очертани правоъгълни сегменти. Броят им може да стигне до 350. Храни се както с жива, така и с мъртва храна. За храна стават всички безгръбначни с подходящ размер – щурци, скакалци, хлебарки, брашнени червеи и др. Също така ядат парченца плодове – банани, праскови, месести плодове.

При убиване на сколопендра е необходимо внимание, защото след удар с предмет най-често симулират, като стоят неподвижно, а при следващ удар – атакуват. Необходимо е използването на огън или остър предмет, за да бъде обездвижена и разчленена. Не е желателно докосването на тялото ѝ с незащитени ръце. Добре е да бъде използвана пинцета с дълги рамена. Като най-съвременно средство за убиване може да бъде използван спрей за насекоми, който бързо би убил сколопендра. Може също така да бъде използвана белина или други почистващи препарати, които често пъти са токсични и отровни.

При поръчка на пръскане против сколопендри, стоножки или скрипи трябва да напуснете помещенията за около 30-40 минути, а в случаите когато има болнолежащи или трудно подвижни хора и времето позволява, може да оставите прозорците отворени за около 10-15 минути. Само когато има деца под 2 годишна възраст или бременни жени, те не трябва да остават или влизат в помещенията около 2-3 часа, като преди да влязат отново трябва да ги проветрят за около 10 минути.

Кога е най-подходящото време за пръскане против тези многоножки?

Най-подходящото време за пръскане против стоножките (щипалките), сколопендрите и скрипята е през пролетта и лятото или веднага при наличието на единични екземпляри. Все по-често се забелязват най-вече в домовете по черноморието ни и в края на есента, когато търсят убежищте за през зимата. Препоръчителни са две последователни третирания през интервал от 10-14 дни и поддържащи обработки на около всеки 6 месеца. Изпръскването на помещение от около 60-70 кв.м. се извършва за около 15-20 минути. Не е необходима по-специална подготовка, но трябва да има нормална хигиена и да няма разпръснати по пода хранителни продукти на хора или животни.

С други думи – мерките срещу този вредител се вземат от конкретното домакинство.  За разлика от пръскането срещу комари и кърлежи, което може да се прави масово от общините, такова в случая е неприложимо.

 

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.