„И терпентинът става за нещо!“
60-ти афоризъм от книгата „Пух и перушина“ (1884 г.) на Козма Прутков.
На заседание на Министерския съвет премиерът Бойко Борисов толкова рязко вкара в обръщение думата „терпентин“, че се изкушихме да опишем тази магична съставка, която според него съставлявала 40% от горивата в някои бензиностанции.
Терпентинът е течна смес от терпени и терпеноиди, получени от дестилация на смолата на различни иглолистни дървета. Думата терпени произлиза от името на дървото, което дава шамфъстъка Pistacia Terebinthus – от него в древността са получавали терпентин. А името пинен – основният терпеноид идва от латинското Pinus – бор.
Боровият терпентин се използва за разреждане на блажна боя, разтворител на бои и лакове и за почистване на петна и четки на бояджии и художници. Използва се и при реставрационни работи, за защита на дървесината от дървояди, лишеи, гъбички, мухъл, плесен, за производство на импрегнатори за дърво. Цените на боровия терпентин варират в зависимост от качеството и количествата от 1.15 – 1.80 лв./литър до 3-4 лева на литър.
Има няколко вида естествен терпентин:
Естественият терпентин има следните свойства: Плътността или специфичното му тегло е 0,85-0,86 (плътността на водата се приема за единица). Неразтворим във вода, но силно разтворим в етилов спирт. Подобното се разтваря в подобно и не случайно на английски терпентинът се нарича Spirits of turpentine, тоест терпентинът има свойствата на спирта.
Справочниците показват, че температурата на възпламеняване на терпентина е 34 градуса по Целзий. Това означава, че 34 градуса е най-ниската температура, при която парите на терпентина образуват с въздуха смес способна да се запали, ако се поднесе искра. Но това е нищо в сравнение с факта, че когато се нанесе терпентин на влакнест материал може да се самозапали дори при стайна температура. Температурата на самозапалване е най-ниската температура, при която веществото се запалва от само себе си. Например, за бензина, това е около (в зависимост от състава) 257 градуса по Целзий, а за хартията, според Рей Бредбъри – 451 градуса по Фаренхайт или 233 градуса по Целзий.
Терпентинът е токсичен при вдишване. Терпентинът е токсичен при контакт с кожата. В този случай, трябва да се измива с топла вода и сапун. Продължителният контакт с терпентин води до различни дерматити.
Освен естественият боров терпентин, се използва и т.нар. уайт спирт – разредител без цвят и мирис. Обезмирисеният уайт спирт е минерален терпентин, получен от петролни дестилати, изключително рафиниран продукт, който може да се използва като заместител на терпентиновото масло. Изключително бистър е и миризмата му е в пъти по-слаба от тази на терпентиновото масло.
Поради премахването на ароматните въглеводороди, обезмирисеният уайт спирт не може да служи за направа на лакове. Той не разтваря някои смоли. С него също може да се разреждат бои, да се почистват четки и да се премахват петна. Предпочитан е от хора, на които е неприятен по-силният мирис на боровия терпентин.
Цената на минералния терпентин е около 1лв/л, с ДДС – 1.3лв/л. Цената на дизела в Австрия преди акциз и данък е около 78 стотинки. Така че за икономическата ефективност да смесваш нафта с терпантин – не смеем да се произнесем.
А дали колата ще върви с терпентин – според руски автосайтове една кола спокойно може да извърти поне километър на чист терпентин, а ароматът на борове е несравним с обичайния. Само мощността спадала.