[ad id=“225664″]
Изследвания доказват, че има храни, които са особено полезни за здравето. Те са богати на антиоксиданти, витамини и Омега 3, подпомагат нормалното функциониране на органите и слагат прегради пред многобройни заболявания.
Кои са храните, които съхраняват здравето и младостта? И кои са нашите съюзници против рака?
[ad id=“263680″]
Зелен чай – кралят на антиоксидантите
Листата му са с високо съдържание на катехини, които съставляват една трета от теглото им. Тези вещества имат силно оксидантно действие. Те блокират образуването на кръвоносна мрежа необходима за развитието на предракови клетки, и улесняват програмираната смърт на тези клетки.
При редовните консуматори на големи количества зелен чай е установен 50% по-нисък риск от поява на раково заболяване. Две чаши на ден са достатъчни.
Опитайте японските сортове-сенча и матча. Оставете листенцата по-дълго в гореща вода, за да се възползвате по-пълноценно от свойствата на катехините.
[ad id=“238430″]
Куркума-против възпалителни процеси
Куркуминът, който се съдържа в тази подправка, е една от най-мощните противовъзпалителни молекули от растителен произход. Възпалителните процеси в организма водят до появата на редица болести. Куркуминът възпрепятства предраковите клетки да произвеждат възпалителни молекули и така не позволява те да се превърнат в ракови.
Оптималният ефект се постига с консумацията на една щипка всекидневно. Добавяйте я към различи ястия. Тя се усвоява по-лесно в комбинация с мазнина, а пиперинът в черния пипер повишава ефекта ?.
Зеле-иделната детоксикация
То е много богато на серни съединения като глюгозинолатите. По време на храносмилането те се трансформират в изотиоцианати-молекули, които активират механизмите за поистване от токсични вещества, ускоряват елиминирането на канцерогенните вещества и така им пречи да увредят генетичния материал на клетките.
Консумирайте зеле два пъти седмично. Не го варете във вода, защото серните съединения преминават в нея. Гответе го набързо, за да запазите ензимите, които позволяват трансформацията на глюкозинолатите.
[ad id=“225664″]
Домат-приятел на просттатата
най-малко случаи на рак на простатата има в страните, където се консумират много домати-Италия, Испания,Мексико. Тази защита идва от съставката ликопен, която представлява пигмент с мощно антиоксидантно и противовъзпалително действие. На ликопена се дължи червеният цвят на домата.
Консумирайте повече домати през летния сезон, а и извън него. Не забравяйте доматените сосове, защото варенето на доматите повишава съдържанието им на ликопен. Съчетаването му с мазнина от готвенето води до по-добро усвояване на организма.
Чесън-за добро храносмилане
Зеленчуците чесън, лук и праз съдържат серни съединения, които ускоряват елиминирането на канцерогенните вещества. Редовната им консумация снижава риска от развитието на раково заболяване, особено на храносмилателната система.
6 скилидки суров чесън седмично е добра доза. Използвайте го в салати , в ястия на края на готвенето, защото благотворните му ензими се обезсилват от топлината.
[ad id=“263680″]
За борбата с инфекцийте
Мед- срещу микроби
Свойствата му варират в зависимост от растенията, от които произхожда. Медът от манука привлиа вниманието на изледователите с високото си съдържание на метилгликосал-антибактериална съставка, която прави този мед много ефикасен при синузит, ангина и бронхит.
Стриди-за лесно заздравяване
Те съдържат рекордно количество цинк-1-2 стриди задоволяват дневните нужди от този микроелемент. Цинкът участва в доброто функциониране на имунната система, прдпазва клетките от окисляване и благоприятства процеса на заздравяването им.
Те не могат да бъдат част от ежедневната храна. При цялото си богатство на минерали те са бедни на калории.
[ad id=“236993″]
Лимон
Лимонът съдържа много витамин C. Той е мощен антиоксидант и предпазва клетките от свободните радикали, които в големи количества отслабват организма и го правят уязвим за инфекциите.
Всеки ден малко лимонов сок в салатата осигурява нужното количество витамин C.
Шийтаке
Азиатските гъби шийтаке съдържат полизахариди-молекули, които стимулират имунната система. Консумацията им води до увеличаване на броя на белите кръвни телца и стимулират тяхната дейност.
Използвайте ги в супи, омлети, сосове и др.
[ad id=“263680″]
Кои са храните, които помагат в борбата срещу стареенето на организма?
Червена боровинка-против цистит
Силното ? антибактериално действие се дължи на нейните антиоксидантни-проантицианидите. Те предпазват от Hellicobacter pilori (Хеликобактер пилори)-бактерията, която причинява язва на стомаха, и пречат на закрепването на бактериите Escherihia coli (Ешерихия коли), които водят до цистит.
Изпивайте по 1 чаша сок на ден без да добавяте захар. Това помага при чести уринарни инфекции.
Кисело мляко
В него се съдържат милиарди лактобацили и бифидобактерии. Те се грижат за правилното функциониране на чревната флора.
Те поставят преграда пред микробите и участват в производството на антитела. Всеки ден консумирайте порция кисело мляко.
Мазни риби
Те са основен хранителен източник на Омега 3- мазнини, които играят важна роля в структурата на клетките, предпазват зрението и поддържат функциите на мозъка. Консумирайте два пъти седмично дребни риби-сардина, херинга, скумрия- в тях токсичните съставки са по-малко.
Спанак – за добро зрение
Той съдържа каротеноиди, лутеин, и зеаксантин, които предпазват клетките от окисляване, особено тези на ретината. По този начин се забавя стареенето на очите.
редувайте спанака с други зелени зеленчуци. Важно всеки ден да са на трапезата ви. Тои съдържа още и полезни минерали , витамини и фибри и е нискокалоричен.
[ad id=“225664″]
Червени плодове
Те са абсолютните витаминозни бомби. Ягодите, мълините, къпините, боровинките съдържат много полифеноли с антиоксидантно действие. Освен това са богати на витамин C участващ в синтеза на колагена -съставка на дермата, която ѝ осигурява устойчивост и гъвкавост.
През лятото добавяйте пресни червени плодове в киселото мляко или салатите, а през зимата ги купувайте замразени.
Нар
Антоцианините и танините , които се съдържат в нара имат по-силно антиоксидантно действие от тези, които се намират в червеното вино и зеления чай. Те се противопоставят на агресивните свободни радикали. Пийте сок от нар без да добавяте вода и захар.
Ядки – предпазват от вредното влияние на слънцето
Орехите, бадемите и лешниците съдържат витамин Е, който се складира в стените на клетките и предпазва кожата от вредните слънчеви лъчи. Ядките са богати на минералите селен и цинк.
Всеки ден си похапвайте една малка шепа ядки.
90-годишен си "купил" в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева, съобщиха за ЗАРАТА…
Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…
„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…