Categories: България

Нов вид измама! Добавят към млякото ензим и ни продават „нещо като сирене“

Нова измама при сиренето – чрез добавяне на ензима трансглутаминаза (transglutaminase) се прави килограм „сирене“от само 3 литра сурово мляко вместо нормалните 5-6 литра, които са необходими за производството на бялото саламурено сирене. Това е установила проверка на Българска национална асоциация „Активни потребители“ сред 36 от най-продаваните марки.

По този начин може да се произведе „сирене“, съдържащо с около 30% по-малко мляко. При това продуктът се прави за едва няколко дни, съдържа повече вода и е с по-ниска степен на зрялост от традиционното сирене. Вероятно най-важното за производителите му е, че „ментето“ е с по-ниска себестойност. Така те го предлагат на пазара като „сирене“, но на по-ниска цена от истинското сирене и заблуждават потребителите, коментират експерти.

Българското законодателство категорично забранява употребата на трансглутаминазата в истинското българско саламурено сирене. Нарушение е и да не се изписва ензимът върху опаковката на храните. Затова получените по този начин „сирена“ са с неизяснен статут.

Заради повишеното водно съдържание такива продукти крият по-голям риск от развитие на патогенни микроорганизми. Те имат по-ниска трайност и са по-податливи на гранясване и образуване на понякога токсични вещества. Освен това, когато процентът на сухото вещество е нисък, потребителят губи от хранителната стойност на продукта, защото се понижава концентрацията на ценни съставки в сиренето като млечните протеини и пептидите. Тоест понижаването на протеиновото съдържание води и до редукция на по-лесно усвоимия калций, което може да доведе до сърдечносъдови и костно-ставни проблеми.

Много нередности, които са вредни за човешкото здраве, показва проучване на най-популярните 36 марки краве сирене у нас, са установили от „Активни потребители“. Масово се продават „сирена“ с водно съдържание над допустимото, както и продукти с палмови мазнини, без това да е обозначено на етикета.

Пламен Пенчев