Categories: БТА

(SK) За да има присъствено обучение в университетите през новата академична година, студентите и преподавателите трябва да се ваксинират, заяви председателят на НПСС Даниел Парушев

SK 07:20:01 15-07-2021
ED1656SK.008 07:20
студенти – ваксинация – общежития – стипендии

За да има присъствено обучение в университетите през новата академична година, студентите и преподавателите трябва да се ваксинират, заяви председателят на НПСС Даниел Парушев

София,15 юли /Димитрина Ветова, БТА/
За да има присъствено обучение в университетите в България през новата академична 2021/2022 година, студентите трябва да се ваксинират и от Националното представителство на студентските съвети /НПСС/ на висшите училища винаги сме приветствали идеята за ваксинацията. Това заяви в интервю за БТА председателят на НПСС Даниел Парушев, но отбеляза, че и преподавателите в българските университети трябва да се ваксинират.
Той съобщи, че Медицинските университети у нас са започнали свои кампании за необходимостта от ваксинацията на студентите. В Техническия университет в София имаше ваксинационен пункт, в който можеха да се ваксинират не само студенти, но и граждани. Прави се всичко възможно, за да се ваксинират студентите, защото има вероятност от септември да има нова вълна на коронавируса, отбеляза Парушев.
На последното Общо събрание на НПСС във Велико Търново коментирахме темата за ваксинацията и всички представители на студентските съвети на висшите училища се обединиха около мнението, че ваксинацията ще ни върне в по-нормални условия на живот и тя е необходима, ако искаме от септември да имаме присъствено обучение, заяви председателят на НПСС. Даниел Парушев коментира, че „в момента пред ректорите на университетите не стои въпросът дали да има хибридна форма на обучение, или да има онлайн обучение, а единствено на дневен ред е присъствената форма на обучение, за всички висши училища в страната от септември“. Но, ако от септември има още една вълна на COVID-19, това означава, че пак ще бъдем на онлайн обучение, коментира председателят на НПСС.
Той каза, че все повече млади хора у нас си поставят ваксина и даде пример за ваксинацията в чужбина. НПСС е член на Европейския студентски съюз, но наши представители не могат да участват в присъствено заседание на тази организация, ако не са ваксинирани, обясни Даниел Парушев. По думите му, това е разбирането на европейските студенти, такова трябва да бъде и нашето, ако искаме да преминем през пандемията от коронавируса. Затова от НПСС подкрепяме ваксинацията на българските студенти, но и преподавателите в нашите университети също трябва да се ваксинират, заяви председателят на студентската организация.
Има и положителни страни в онлайн обучението, но не може присъственото обучение в университетите да бъде заменено изцяло с него, независимо за каква специалност във висшето образование се отнася. Контактите на студентите с преподавателите при присъственото обучение във висшите училища, самата обстановка и общуването в университетите, са много важни за младите хора, коментира Даниел Парушев.
Студентите във всички български университети сега са около 216 000.

През лятото се ремонтират студентски общежития във
Велико Търново, Русе, Стара Загора, Пловдив и Шумен

Имаме уверението на служебния министър на образованието и науката проф. Николай Денков, че програмата за ремонтите на студентските общежития ще продължи. Университетите трябва да направят своите обществени поръчки и да подадат документи в Министерството на образованието и науката, след което МОН ще отпусне плащанията към висшите училища и фирмите, които ще правят ремонтите, каза председателят на НПСС.
Десетте милиона лева, които Министерският съвет отпусна през миналата седмица, са част от тези 98 милиона лева, които са за студентските общежития, обясни Даниел Парушев. Той каза, че през летния сезон има ремонти в много блокове в студентски общежития във Велико Търново, Русе, Стара Загора, Пловдив и Шумен. „Целта е до септември, студентите да живеят в студентските общежития при по-добри условия. От НПСС ще настояваме да бъдат отпуснати и допълнителни средства, защото в момента с тези 98 милиона лева се ремонтират 20 блока, които са в много лошо състояние. Остават още толкова блокове в студентски общежития, които също не са в добро състояние и трябва да се ремонтират“, коментира Даниел Парушев.
Той каза, че „в страната има около 100 блока със студентски общежития, които са в прилично състояние, има и още 40 блока, които са в много лошо състояние“. Първото нещо, от което се интересуват родителите на бъдещите първокурсници, е при какви условия ще живеят техните деца в студентските общежития, обясни председателят на НПСС.

От НПСС искат увеличение на студентските стипендии и намаляване
на лихвата за студентското кредитиране от 7 на 3 процента

От ръководството на Националното представителство на студентските съвети настояваме да има увеличение на стипендиите за студентите и докторантите, обяви Даниел Парушев. Искаме стипендията за студентите, за която в момента минималният праг е 85 лева, да стане 100 лева, а максималният й праг, който е 180 лева, да стане 200 лева, уточни председателят на НПСС. Разписали сме такива искания, които ще ги предоставим на Министерството на образованието и науката. Настояваме също докторантската стипендия, която в момента е 500 лева, да се обвърже с минималната работна заплата, заяви Парушев. Той коментира, че няма как да се прави наука и да имаме образовани преподаватели и докторанти, с такава стипендия, защото младите хора ще предпочетат да работят в частните фирми за по-висока заплата.
Обсъждахме със Студентския съвет на Нов български университет и студентите от частните висши училища у нас да могат да получават държавни стипендии, тъй като те получават сега стипендии само от общините, каза Даниел Парушев. Той обясни, че в община Бургас са били отпуснати 100 общински стипендии. Искаме и студентите от частните университети да имат право на държавни стипендии, ако имат висок успех, каза председателят на НПСС.
Той заяви, че много важен е и въпросът за кредитирането на студентите. Искаме лихвеният процент, който в момента е 7 процента, да се намали на 3 процента, но е необходимо да се промени Законът за студентското кредитиране. Това обаче може да го направи новият парламент, когато бъде създаден, обясни Даниел Парушев.

/ЕД/

Източник: http://www.bta.bg/ .

Arhiv

Share
Published by
Arhiv