Очаквайте да чувате доста повече за Li-Fi в близките дни. Това е безжична технология, която предава високоскоростни данни чрез видима светлинна комуникация (VLC). След като учените постигнаха скорост от 224 гигабайта в секунда в лаборатория, използвайки Li-Fi по-рано през годината, потенциалът тази технология да промени всичко около начина, по който ползваме интернет, е огромен, пише Science Alert.
Сега експертите изкараха Li-Fi от лабораторията за първи път и я изпробваха в офиси и промишлени среди в Талин, Естония. Те обявиха, че могат да постигнат предаване на данни при скорост от 1GB в секунда – това е 100 пъти по-бързо от средните скорости на Wi-Fi в момента.
Li-Fi е открит от Харалд Хаас от Единбургския университет в Шотландия през 2011 г. Той го демонстрирал за първи път, като чрез трептене на светлината от един-единствен светодиод могъл да пренесе много повече данни от клетъчна кула. Ако се замислим за постигнатия в лаборатория рекорд от 224 гигабайта в секунда, това са 18 филма от по 1,5GB всеки, сваляни за една секунда.
Li-Fi надминава Wi-Fi не само по бързата скорост, но и в това, че светлината не може да преминава през стени. Това свойство прави технологията много по-сигурна. Това означава още, че ще има по-малко намеса между устройствата.
Изследователски екипи по целия свят вече работят по внедряването на технологията. Хаас и екипът му са стартирали PureLiFi – компания, която предлага приложение за сигурен безжичен интернет достъп с капацитет от 11,5 мегабайта в секунда, който е сравним с Wi-Fi от първо поколение. Френската технологична компания Oledcomm е в процес на инсталиране на собствена Li-Fi технология в местните болници.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…