Всяко устройство, което има батерия може да се запали при високи температури. Може да се случи навсякъде, включително в джоба ни, каза Рябинин.
„През зимата и лятото температурните промени имат изключително негативен ефект върху батериите. Ако през зимата смартфонът просто може да откаже да се зареди или се изключи, тогава през лятото са възможни по-сериозни последици, включително спонтанно самозапалване. Това трябва да се следи, тъй като лятото става все по-горещо всяка година. И през юни понякога температурите надвишават 30 градуса, а на слънце дори са повече от 40 градуса, а това вече е опасно за мобилните телефони“, сподели експертът.
Съвременните смартфони имат вградена система за сигурност, която изключва, когато батерията е много гореща. За съжаление, смартфонона може да продължи да се нагрява поради външни фактори и в изключено състояние.
„Важно е да се гарантира, че пряката слънчева светлина не попада върху устройството. Препоръчително е през лятото да се избягват плътни капаци, тъй като те възпрепятстват циркулацията на въздуха. Освен това, ако е възможно, не пускайте паралелно тежки приложения едновременно“, каза още Рябинин.
Ако смартфонът ви е много горещ, не трябва да се опитвате да го охлаждате – така може да съсипете приспособлението, предупреждава специалистът.
„Ако смартфонът все още е изложен на слънце или е много прегрят, в никакъв случай не можете драстично да го охладите. Някои хора изпадат в паника и поставят телефона в хладилника – това задължително ще предизвика „шоково” състояние. Според мен е по-правилно да оставите смартфона да се охлади естествено, без резки промени в температурата“, съветва той.
Източник:dariknews.bg
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…