Габровски Соколски манастир „Успение Богородично“ е известен още като Габровско-Соколски, Габровски, и най вече като Соколски. Той е действащ смесен манастир на Българската православна църква. Намира в Северна България, близо до Габрово, на 4 километра южно от „Етър“-а и на около 85 километра северно от Стара Загора.
[ad id=“225664″]
Манастирът е основан в началото на 1833 година от Йосиф Соколски, известен по-късно в борбата за църковна автономия като униатски архиепископ Йосиф Соколски.
Обителта е разположена в местността Соколова пещера по горното течение на река Янтра, сред северните склонове на Стара планина.
Местността Соколова пещера дава името както на манастира, така и на неговия създател.
Ахимандрит Йосиф Соколски пристига в родния си край от Троянския манастир придружен от йеромонах Агапий.
[ad id=“263680″]
До входа на близката пещера построили малка дървена църквица, а следващата година я съборили и на същото място, със средства и помощ на селяните от близките села Етъра и Нова махала, изградили голям храм.
Църквата и първата жилищна сграда са построени от известния първомайстор Константин от Пещера. В двора на манастира се намира известната Соколска чешма, дело на майстор Кольо Фичето. Днес тя е ценнен архитектурен паметник.
Новооснованият манастир е открит тържествено на 15 август 1834 г. от Търновския патриаршески митрополит Иларион Критски. През 1836 г. Йосиф Соколски открива в манастира училище, където за кратко време преподава Неофит Бозвели. В манастира Йосиф Соколски разкрива и книжовен център. Дякон Иларион е изпратен в Търново да изучи псалтира, да търси и подготвя учители.
На 31 юли 1856 в манастира се установява четата на Капитан Дядо Никола, с намерение да го превърне в център на подготвяното въстание. Тук е и осветено знамето на четата. Левски също е посещавал Соколския манастир.
През 1862 година поп Павел Зограф и синът му Никола от Шипка украсяват със стенописи наоса на църквата и нартекса ѝ. Същата година е изработен и иконостасътс царски и празнични икони от известните представители на Тревненската школа Йоаники папа Витанов, Симеон Цонюв и др. В купола е изобразен Исус Христос. Храмовата икона е рисувана от габровския живописец Христо Цокев и е негово дарение.
На 1 май 1876 се събират въстаниците на войводата Цанко Дюстабанов и оттук Габровската чета започва бойния си път. По време на Априлското въстание от 1876 г. тук е приютена четата на Дюстабанов.
По време на Руско-турската война манастирът е превърнат във военна болница.
[ad id=“236993″]
Понастоящем обителта е постоянно действаща и представлява комплекс от черква, жилищни и стопански сгради. Унищожените при пожари през 1918 г., 1924 г. и 1938 г. части са възстановени.
Соколският манастир е обявен за паметник на културата.
Природата около самата обител е много красива.
Посетете манастира – ще останете очаровани!