Сол – под контрол – НЕОБХОДИМАТА ВРЕДНОСТ

Най-опасни са храните със сол, която не се усеща

[ad id=“225664″]
Един от петте основни вкуса, които рецепторите в устата разпознават, е този на солта. Необходима е, защото активира слюноотделянето, което е важно за доброто храносмилане. Натрият и хлорът в нея, могат да се открият във всички тъкани и течности на нашето тяло. Те са незаменима част от стомашния сок и допринасят за правилното разграждане и усвояване на хранителните вещества от организма. Така че солта е нужна, но в определени граници.

[ad id=“263680″]

Според стандартите в Европа максималното количество сол на ден не бива да надхвърля 5,5 гр. , а в САЩ – 5,8 гр. Отравяне от сол може да настъпи при приемането й за денонощие на повече от 12,357 гр. на килограм телесно тегло. Специалистите по хранене са единодушни, че ако човек иска да не нарушава работата на сърцето, черния дроб и бъбреците си, трябва да всекидневно да следи количеството сол, която приема. Учени от Кеймбридж и Оксфорд са установили, че при намаляване употребата на готварска сол от 5 на 3 гр. дневно значително се понижава рискът от инфаркт и инсулт. Други наблюдения сочат, че готварската сол (натриевият хлорид) свързва водата в организма, ускорява увеличаването на кръвния обем и склонността на кръвоносните съдове да се стесняват. Всичко това води до повишаване на кръвното налягане. Солта създава условия за задържане на течности в тялото, което е причина за покачване на телесното теглото.

Високият прием на сол повишава и риска от рак на стомаха. За това е важно да следим количеството натриев хлорид, което поглъщаме. Най-лесният начин за самоконтрол е да избягваме храни, съдържащи повече от 0,2 гр. натрий на 100 гр. Така няма да надвишаваме нормата за възрастен човек, която е най-общо 1 чаена лъжичка сол. За целта е достатъчно да четем и да се съобразяваме с етикетите върху хранителните продукти. Полезна мярка е намалената консумацията на консерви, колбаси и сушена риба, които са много солени. Специално внимание изискват продуктите с високо съдържание на натриев хлорид, но без солен вкус. Например: млечни произведения, ястия с ориз, газирани напитки, минерални води. Натрий има и в добавки като бакпулвер и сода за хляб. Вместо със сол можем да овкусяваме ястията с лимонов сок, чубрица, джоджен, магданоз, дафинов или други подправки. Диетолозите са убедени, че ако от детството се прилага този начин на хранене, той би отдалечил много хронични заболявания в напреднала възраст.

ВАНЯ ШИПОЧЛИЕВА Студио Трансмедия


image0 (9K)