Снимка: Michael Nagle/Bloomberg |
Водещите индекси на Wall Street не намериха единна посока в първия ден от новия месец на фона на отслабващата сила на технологичните акции, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 остана почти без промяна на ниво от 4524,09 пункта, тъй като загубите при енергийния сегмент компенсираха ръстовете при комуналните услуги и недвижимите имоти.
Технологичният показател Nasdaq Composite напредна с 0,3% до 15 309,38 пункта, успявайки да се пребори за нов рекорд. Акциите на Apple поскъпнаха с 0,5%, но през деня ръстът достигна до 2% и абсолютен рекорд за цената.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 0,1% до 35 312,53 пункта.
Във фокуса на инвеститорите бяха разочароващите данни за заетостта в САЩ. Американските компании са създали значително по-малко нови работни места през август в сравнение с прогнозите. Местата в частния сектор нарастват едва с 374 хил. броя в сравнение с очакваните 600 хил. броя в анкета на Dow Jones.
Данните предшестват доклада за работните места извън селскостопанския сектор, който се очаква да бъде публикуван в петък. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакват 720 хил. работни места за изминалия месец, както и спад на безработицата до ниво от 5,2%.
Акциите на Zoom Video се възстановиха с 0,5%, след като се сринаха с 16% във вторник.
Тези на производителя на слънчеви панели Sunrun също поскъпнаха с 6,2%, след като JPMorgan направи прогноза, че те може да поскъпнат с до 90%.
Водещите индекси изпратиха един силен август: S&P 500 напредна с 2,9% за месеца, отчитайки най-добрата си печеливша серия от 2017 г. Nasdaq Composite се отчете с ръст от 4%, а Dow – с 1,2%.
S&P 500 се радва на изключително успешна година, прибавяйки над 20% без дор 5% връщане назад. Индексът приключва сесия над 200-дневната си подвижна средна стойност – мярка за дългосрочни тенденции, вече 296 дни поред.
Затова и някои стратези очакват корекции през септември, тъй като не е имало по съществена такава от миналия октомври. Към това се прибавя и очакваната с нетърпение септемврийска среща на Федералния резерв и продължаващите страхове заради делта варианта на коронавируса.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации остана без промяна на ниво от 1,3% и 1,919%.
Доларовият индекс пък изостана леко с 0,1% до 92,52 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола поевтиня с 0,4% за фючърсите върху американския лек суров петрол до 68,24 долара за барел. Тези върху сорта Брент пък се свиха с 0,5% до 71,28 долара за барел.
Златото също губи от стойността си 0,1% до 1816,7 долара за тройунция.
Хиляди протестиращи се събраха на митинг в румънската столица Букурещ в неделя срещу анулирането на президентските…