Categories: Бизнес

S&P 500 прекъсна губещата серия, Dow Jones отново се оцвети в червено

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

S&P 500 постигна ръст в четвъртък въпреки притесненията, че Федералният резерв ще премахне стимулите за икономиката, предава CNBC.

Широкият измерител нарасна с 0,1% до 4405,80 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite също прибави минималните 0,1% към стойността си и завърши деня на ниво от 14 541,79 пункта. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 66,57 пункта до ниво от 34 894,12 пункта.

S&P 500 прекъсна двудневната си серия на спадове, а Dow записа третата си поредна губеща сесия. Протоколите от заседанието на Федералния резерв през юли, публикувани в сряда, показаха, че централната банка е започнала да обмисля ограничаване на месечните покупки на облигации на стойност 120 млрд. долара до края на годината.

И трите основни индекса отвъд Океана са на червена територия за седмицата.

Книжата на технологичните компании, сред които Microsoft и Netflix, се оцветиха в зелено в четвъртък, подкрепяйки основните индекси.

Цената на акциите на Nvidia се покачи с близо 4%, след като печалбата и приходите на гиганта в производството на чипове за второто тримесечие надминаха очакванията на Wall Street на фона на силните продажби на графични карти.

„Не мисля, че се намираме в балон, както според мен смятат много „мечки“. Съсредоточени сме върху дефлационните сили, които се натрупват в икономиката“, коментира иновативният инвеститор Кати Ууд.

Дефанзивни акции като компании за потребителски стоки и здравни грижи също постигнаха ръст. Книжата на Procter & Gamble и Merck поскъпнаха със съответно 1,2% and 0,9%.

В същото време книжа, свързани тясно с икономиката, поведоха загубите. Производителят на стомана Nucor изгуби 2,8% от стойността си. Цената на акциите на петролните компании Devon Energy и Occidental Petroleum се понижи със съответно 3,1% и 5,8%. Книжата на минната компания Freeport-McMoRan поевтиняха с 4,3%, а тези на General Motors – с 3,5%. Компании, които биха се възползвали от повторното отваряне на икономиката, като авиокомпании и хотели, също се озоваха на червена територия.

Книжата на Robinhood поевтиняха с 10,3% след първия ѝ отчет като публична компания. Приложението предупреди инвеститорите, че резултатите му през третото тримесечие може да бъдат засегнати от забавянето в търговията.

Инвеститорите бяха под влиянието на смесени икономически данни, публикувани днес. Заявленията за помощи при безработица, подадени за първи път, са достигнали ново дъно по време на пандемията миналата седмица от 348 хил., като са се понижили повече от очакваното спрямо предходната седмица.

Philadelphia Fed Index, който е индикатор за растежа в региона, продължава да показва разширение, но по-слабо от очакванията. През август той е на ниво от 19,4 пункта, или под консенсусното очакване от 22 пункта на икономисти, анкетирани от Dow Jones.

В сряда вечер Goldman Sachs понижи прогнозите си за икономическия растеж през настоящото тримесечие до 5,5% спрямо 9%, което се прибави към негативните нагласи. Компанията очаква и по-висока инфлация за останалата част от годината спрямо прогнозите до момента.

„Последиците от делта варианта върху растежа и инфлацията се оказват донякъде по-големи от очакванията ни“, коментира главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до ниво от 1,243%. Тази по 30-годишните облигации също е надолу до равнище от 1,873%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се повиши с 0,46% до 93,56 пункта. Еврото поевтиня с 0,29% до 1,168 долара, а паундът е надолу с 0,85% до 1,364 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпнаха с 0,02% до 109,76 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се понижи за шеста поредна сесия в четвъртък, достигайки най-ниското си ниво от май насам заради опасенията за търсенето и възможността Фед да ограничи програмата си за изкупуване на облигации.

Контрактите върху американския лек суров петрол WTI с доставка за септември поевтиняха с 2,7% до 63,69 долара за барел, най-ниското ниво от 21 май. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, отбелязаха спад от 2,61% до 66,45 долара а барел. Както WTI, така и Брент регистрират най-дългата си поредица от губещи сесии от февруари 2020 г. насам.

Американските фючърси върху златото се понижиха минимално с 0,1% до 1783,1 долара за тройунция.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv