Снимка: Bloomberg LP |
Широкият измерител S&P 500 напредна още повече към територията на мечките в четвъртък на фона на притесненията на инвеститорите, че увеличенията на лихвите на Федералния резерв може да тласнат икономиката към рецесия, съобщава CNBC.
Показателят изтри 0,6% до 3900,74 пункта, след като се раздели с 4% в сряда, и сега е на 18% под последния си рекорд през януари.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се раздели с над 230 пункта (0,75%) до 31 253,26 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite пък се сви с 0,3% до 11 388,50 пункта.
S&P 500 и Dow се понижават с повече от 2% за седмицата. Загубата се дължи до голяма степен на разочароващи отчети от Target и Walmart, които показаха, че високите разходи за гориво и заниженото потребителско търсене се отразяват на резултатите на фона на високата инфлация. След като поевтиняха с 24% в сряда, книжата на Target изтриха над 5% в четвъртък, а тези на Walmart 2,7%.
Cisco е поредната компания, която поевтиня заради тримесечните си резултати. Технологичният гигант изтри близо 14% от цената на акция. Данните, представени след края на сесията в сряда, показват приходи под прогнозираните, като компанията предупреди за подобно развитие и през текущото тримесечие.
От друга страна, възстановяването при технологичните акции даде известен тласък на S&P 500 и Nasdaq Composite в четвъртък. Акциите на Synopsys поскъпнаха с над 10%, след като софтуерната компания публикува по-добри от очакваното данни за печалбата. Книжата на Datadog прибавиха към цената си 9,6%.
На зелено приключиха редовната търговия и акциите на Nvidia и Amazon, а тези на Tesla останаха без промяна.
Редица ключови компоненти от S&P 500 достигнаха ново 52-седмично дъно в четвъртък. Target се търгува на ниво, невиждано от ноември 2020 г., тези на Walmart – от юли 2020 г., на Bank of America и Charles Schwab – от февруари 2021 г., а тези на Intel – от октомври 2017 г.
Няколко стратези на от Wall Street направиха мрачни прогнози за акциите, ако увеличаването на лихвите от страна на Федералния резерв отведе икономиката в рецесия. Брутният вътрешен продукт на САЩ през първото тримесечие е намалял с 1,4%, така че налице вече е известно забавяне.
Deutsche Bank намали официалната си цел за S&P 500, предупреждавайки, че една рецесия би донесла още по-големи занижавания.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намаля до съответно 2,85% и 3,057%.
Доларовият индекс на свой ред се сви с процент до 102,84 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола нарасна. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпнаха с 2%, а тези върху американския лек суров петрол с 1,6%, като цената и на двата сорта практически се изравни до 111,3 долара за барел.
Златото също поскъпна с 1,3% до 1840,2 долара за тройунция.
Долни Дъбник е малък, но интересен град в Плевенска област, който носи своята уникална история…
Пластмасата е един от най-широко използваните материали в съвременния свят, но зад нея се крият…
Президентът Румен Радев връчи в сряда първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС. Номинираният…