ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр. 110, 1980 година
ПО-БЪРЗО, ПО-ТОЧНО
Младежкият творчески колектив с ръководител инж. Методи Губеров работи над стенда за автоматична проверка на платка от изделие ЕС-5061.
Снимка: Атанас КАРАБАШЕВ
Единадесетият общински преглед на ТНТМ донесе на младите творци от обединените заводи за запаметяващи устройства в Стара Загора заслужена награда – първите две места за разработките „Програмно електронно управление” и „Стенд за автоматична проверка на платка УЗАЩ-ЕС 5061/0014”.
Клубът за техническо и научно творчество на младежта в ОЗЗУ е сред водещите в града. Това се дължи не само на сравнително дългата история на този клуб, основан през 1972 година, и на натрупания през годините на неговото съществуване богат организационен и научно-технически опит. Не само на големия брой участници, клубът обхваща 30 на сто от младежите в завода, но преди всичко на творческия порив, младежкия жар и откривателското дръзновение на младите творци.
В десетте младежки конструкторско-технологични бригади се разработват теми, с които се решават важни проблеми на електрониката, роботиката и други сфери на материалния живот. Разработката „Програмно електронно управление” на творческия колектив с ръководител инж. Методи Губеров, например е уникално изобретение на принципно нова система за обучение. Вече цяла година тя се използва с успех в Стара Загора. Предстои внедряването й и в други градове на страната. Това дава основание на нейните творци да разчитат на златна значка на предстоящия Единадесети национален преглед на техническото и научно творчество на младежта. Не по-малка надежда е и стендът а автоматична проверка на платка УЗАЩ-ЕС 5061/0014, носител на втората награда в отрасъла в общинския преглед на ТНТМ.
-За ОЗЗУ това е нова модификация стендова апаратура, представляваща етап в достигането на универсалност, бързина и прецизност при проверката на възли, детайли, платки и др. – споделя ръководителят на разработката инж. Методи Губеров и пояснява: – Новото, което тя внася, е автоматизиране на ръчния труд при проверката на платки, използване на по-съвременни елементи и модерни схемни решения. При дефектиране на платката неизправният сигнал може да се открие бързо и точно. Така се пести много време, повишава се прецизността в работата, над десет пъти нараства производителността на труда, елиминира се субективният фактор при манипулирането.
Богата и разнообразна е творческата дейност на младите специалисти от ОЗЗУ. Понастоящем те работят върху пет различни теми от инженерния проект на завода. Младежка конструкторско-технологична бригада при Базата на развитие и внедряване на управляващи устройства разработва симулатор за промишлени роботи. Намирам част от участниците в разработката на работните места, въпреки че е обедна почивка.
-Концепцията е изяснена много добре. По принцип това е универсален симулатор, който ще бъде в състояние да имитира сервоуправляеми стави, движими до упор с възможности за комбиниране и превключване – обяснява инж. Красимир Стоянов.
-Чрез симулатора се постига пълна заменяемост на робота. Очакваният икономически ефект е около 100 хил. лв, – допълват инж. Мария Петкова и инж. Елисавета Банова.
Младежкият творчески колектив към Завода за инструментално нестандартно оборудване разработва стенд за автоматична проверка и диагностика на платка „запис-четене ЕС 5074” – пореден опит на осъществяване на диагностика в ОЗЗУ, и стенд за автоматична проверка на пулт „управление” и възел „логически” на изделие ЕС 5067. и двата стенда за проверка на платки повишават многократно бързината и прецизността на проверката, икономисват труд и време.
Гордост за колектива на Завода за инструментално нестандартно оборудване е електронно-програмното табло за отчитане на социалистическото съревнование между отделните заводи в рамките на Обединените заводи за запаметяващи устройство. Върху една и съща площ, последователно ще се изнасят резултатите по седем различни показателя за отчитане на съревнованието, като смяната на информацията ще се осъществява автоматично.
Завладява изключителната работоспособност, сплотеността на участниците в тези разработки. Особено голям принос в развитието на движението за ТНТМ в ОЗЗУ имат младежките творчески колективи от цех „Електронно-технологично оборудване”, който е на път да реализира 100-процентово участие на младежкия си състав в движението на ТНТМ, отдел „Автоматизация на производството и управлението” и цех „Механични конструкции” в Завода за инструментално нестандартно оборудване, Базата за развитие и внедряване на управляващи устройства при Научно-производственото предприятие за управляващи устройства и много други. Сред най-активните творци са неуморимият Методи Губеров, завеждащ трудовата дейност и ТНТМ към Завода за инструментално нестандартно оборудване с близо 30 разработки, инж. Господин Иванчев – непресъхващ извор на рационализаторски решения (за по-малко от три години работа в завода той е разработил 12 рационализации, 6 от които са внедрени в производството, а останалите са приети за внедряване), инж. Динко Люцканов, инж. Динко Диков, инж. Десинка Желязкова, инж. Иван Димитров, инж. Стойчо Стоев, Цеца Михова, Жельо Танев, Бонка Славова.
На какво се дължат успехите на младите специалисти от ОЗЗУ? Преди всичко на творческия характер на тяхната работа – ражда се ново решение, твори се уникално изделие. Интересната тема въодушевява, кара ги да обогатяват своите знания, да работят без покой, да остават през обедната почивка и след работно време. Не малко значение имат и създадените в завода много добри условия за работа, безрезервната подкрепа от страна на заводското ръководство. И не на последно място успехите се дължат на принципно новото ръководство на инж. Атанас Ташков, председател на клубния съвет за ТНТМ – истински двигател на движението в Обединените заводи за запаметяващи устройства. Без да жали сили, с покоряваща сърцатост и всеотдайност той организира, ръководи, контролира развитието на техническото и научно творчество на младежите.
Своя труд, своите завоевания младите специалисти в ОЗЗУ посвещават на 1300-годишнината на българската държава и Дванадесетия конгрес на БКП.
Снежана ТЕНЕВА
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…