Само преди няколко дни старозагорозагорката Дарина Славчева – талантлива певица с богата звукозаписна и артистична биография, педагог, автор на сборници, се завърна от ΙΙ- ри Международен фестивал „Ninni festivali“ – Esenler Belediyesi Istanbul, посветен нa 8 май – Международен ден на майката.
Във фестивала участваха 11 държави (аз от България, Румъния, Сърбия, Гърция, Босна, Македония, Косово, Черна гора, Албания, Херцеговина и една представителка от Турция). Песента, която изпълнихме е „Пенке ле, чедо мамино“. Тя е част и от новия ми диск „Запей ми песен“, който излезна миналият месец и е посветена на първородната ми дъщеричка Персиана. Всъщност условието за участие беше всеки изпълнител да изпее по една песен, която майката пее на детето си ( „майчина“, „приспивна“). Фестивалът е много престижен с голяма организация и реклама. Няколко телевизии снимаха, гостувах в живо предаване по най-гледаната Канал 24, заедно с певиците от Гърция и Косово, изпълнението от самия концерт, (който се състоя в центъра на Община Есенлер – малко по-голяма от Пловдив по големина и население пред многохилядна публика ( по данни на домакините около 10000) влезна в новините на Haber Turk, Show TV и др. Присъстваха и гости от Турския парламент. Концертът завърши с мое изпълнение в съпровод на Темелко Iwanow (кавалджия, мой колега от ФА „Тракия“ – Пловдив, който поканих да концертира с мен) и турският оркестър, а всички певици се хванаха на хоро.
На следващият ден на тържествена закуска дойде кметът на Отдел култура, който ни подари сувенири от Общината, а аз му върнах жеста с подарък – двата ми диска „Запей ми песен“, „Тракийско злато“, dvd “ Тракийски песни в изпълнение на Дарина Славчева“ и книгата ми „Кога запее, гора оглася“. Той се зарадва и каза, че съм „докоснала сърцето му“, разказа за ЗАРАТА, г-жа Славчева..
Ден след като се завърнах от Турция, получих съобщение от почитатели, че информация от моята страница е качена в международен сайт , (който се управлява от САЩ), като артист от Стара Загора. Аз съм единствената в категория „традиционен фолклор“. Но най- щастлива съм от факта, че съм отбелязана от Стара Загора.., вече повече от 15 години съм свързала живота си професионално и лично с Пловдив, но Стара Загора си е моят град, казва събеседницата ни.
Дарина Славчева е родена на 25.04.1981 година в Стара Загора. Наследява музикалността си от майчиния (с. Генерал Инзово Ямболско) и от бащиния си род. На пет години след конкурс е приета в Детско-юношески фолклорен ансамбъл “ Загорче “ в Стара Загора. По-късно участва като солистка към Оркестъра на Центъра за работа с деца. Известната тракийска фолклорна певица Кичка Савова й дава добра фолклорна подготовка и я насочва към издирването на автентичен тракийски репертоар. Дарина посещава и народната певица Вълкана Стоянова, която й преподава песни от своя репертоар.
През периода на обучението се явява на множество конкурси и печели редица награди като: приз на конкурса “ С песните на Вълкана Стоянова “; първа награда на конкурса “ С песните на Петкана Захариева “ ; първа награда на конкурса “ С песните на Атанаска Тодорова “ ; първа награда на конкурса-надпяване “ С песните на Радка Кушлева “.
През 1999г. Дарина Славчева е приета в АМТИИ – Пловдив – “ Изпълнителско изкуство “ ( Народно пеене ) с преподавател по народно пеене – проф. Анка Кушлева. Завършва магистърска степен „Изпълнителско изкуство“ както и СДК „Педагогика на обучението по музика“ и „Учител по танци“. От 1999г. е певица в Хора на Фолклорен Ансамбъл “Тракия”, а една година по-късно е солистка.
Дарина Славчева има множество изяви и записи с известни фолклорни формации и изпълнители. 2003 – 2010г. – след успешно издържан конкурс е назначена за хоноруван преподавател по народно пеене и педагогическа практика в АМТИИ – Пловдив. Обучава певци от България и чужбина. Журира на национални и международни конкурси за фолклорни изпълнители. Богатата и звукозаписна дейност може да се представи подробно само в отделен справочник. Автор е на сборниците: 2007г. – Тракийски песни в съпровод на пиано (първо и второ издание)’, 2014г. – „Кога запее – гора оглася“ Песенен фолклор от Тракия.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…