Categories: Култура

Старозагорка е единствената, представена в графа „традиционен фолклор“ в международен сайт

Само преди няколко дни старозагорозагорката Дарина Славчева – талантлива певица с богата звукозаписна и артистична биография, педагог, автор на сборници,  се завърна от ΙΙ- ри Международен фестивал „Ninni festivali“ – Esenler Belediyesi Istanbul, посветен нa 8 май – Международен ден на майката.

Във фестивала участваха 11 държави (аз от България, Румъния, Сърбия, Гърция, Босна, Македония, Косово, Черна гора, Албания, Херцеговина и една представителка от Турция). Песента, която изпълнихме е „Пенке ле, чедо мамино“. Тя е част и от новия ми диск „Запей ми песен“, който излезна миналият месец и е посветена на първородната ми дъщеричка Персиана. Всъщност условието за участие беше всеки изпълнител да изпее по една песен, която майката пее на детето си ( „майчина“, „приспивна“). Фестивалът е много престижен с голяма организация и реклама. Няколко телевизии снимаха, гостувах в живо предаване по най-гледаната Канал 24, заедно с певиците от Гърция и Косово, изпълнението от самия концерт, (който се състоя в центъра на Община Есенлер – малко по-голяма от Пловдив по големина и население пред многохилядна публика ( по данни на домакините около 10000) влезна в новините на Haber Turk, Show TV и др. Присъстваха и гости от Турския парламент. Концертът завърши с мое изпълнение в съпровод на Темелко Iwanow (кавалджия, мой колега от ФА „Тракия“ – Пловдив, който поканих да концертира с мен) и турският оркестър, а всички певици се хванаха на хоро.
На следващият ден на тържествена закуска дойде кметът на Отдел култура, който ни подари сувенири от Общината, а аз му върнах жеста с подарък – двата ми диска „Запей ми песен“, „Тракийско злато“, dvd “ Тракийски песни в изпълнение на Дарина Славчева“ и книгата ми „Кога запее, гора оглася“. Той се зарадва и каза, че съм „докоснала сърцето му“, разказа за ЗАРАТА, г-жа Славчева..

Поканата за този фестивал Дарина Славчева получава благодарение на г-жа Несрин Сипахи Къратлъ (Несрин Османова Испова) – университетски преподавател в Истанбул, родена в Пловдивско и един от организаторите на фестивала. Когато през март тази година ме поканиха във фолклорно предаване на турската телевизия Тек Румели ТВ, тя ми превеждаше на български език. Тогава се запознахме, харесала ме и ме е предложила на организаторите. Те са разгледали кандитатурата ми и в кратък срок трябваше да отговоря на поканата. Останалите участници са предложени от посолствата на държавите, пояснява певицата.

В момента Дарина наред със семейните ангажименти (тя е омъжена и майка на две прекрасни дъщерички) продължава концертите с ансамбъл и се подготвя за участие в концерт в Гърция, който също ще е много интересен. Обещава след завръщането си от Гърция отново да гостува на читателите на ЗАРАТА.
Ден след като се завърнах от Турция, получих съобщение от почитатели, че информация от моята страница е качена в международен сайт , (който се управлява от САЩ), като артист от Стара Загора. Аз съм единствената в категория „традиционен фолклор“. Но най- щастлива съм от факта, че съм отбелязана от Стара Загора.., вече повече от 15 години съм свързала живота си професионално и лично с Пловдив, но Стара Загора си е моят град, казва събеседницата ни.

Дарина Славчева е родена на 25.04.1981 година в Стара Загора. Наследява музикалността си от майчиния (с. Генерал Инзово Ямболско) и от бащиния си род. На пет години след конкурс е приета в Детско-юношески фолклорен ансамбъл “ Загорче “ в Стара Загора. По-късно участва като солистка към Оркестъра на Центъра за работа с деца. Известната тракийска фолклорна певица Кичка Савова й дава добра фолклорна подготовка и я насочва към издирването на автентичен тракийски репертоар. Дарина посещава и народната певица Вълкана Стоянова, която й преподава песни от своя репертоар.

1999г. завършва с отличие СМУ (сега НУФИ) „Филип Кутев“ с преподавател по народно пеене Стефанка Георгиева.
През периода на обучението се явява на множество конкурси и печели редица награди като: приз на конкурса “ С песните на Вълкана Стоянова “; първа награда на конкурса “ С песните на Петкана Захариева “ ; първа награда на конкурса “ С песните на Атанаска Тодорова “ ; първа награда на конкурса-надпяване “ С песните на Радка Кушлева “.
През 1999г. Дарина Славчева е приета в АМТИИ – Пловдив – “ Изпълнителско изкуство “ ( Народно пеене ) с преподавател по народно пеене – проф. Анка Кушлева. Завършва магистърска степен „Изпълнителско изкуство“ както и СДК „Педагогика на обучението по музика“ и „Учител по танци“. От 1999г. е певица в Хора на Фолклорен Ансамбъл “Тракия”, а една година по-късно е солистка.

Дарина Славчева има множество изяви и записи с известни фолклорни формации и изпълнители. 2003 – 2010г. – след успешно издържан конкурс е назначена за хоноруван преподавател по народно пеене и педагогическа практика в АМТИИ – Пловдив. Обучава певци от България и чужбина. Журира на национални и международни конкурси за фолклорни изпълнители. Богатата и звукозаписна дейност може да се представи подробно само в отделен справочник. Автор е на сборниците: 2007г. – Тракийски песни в съпровод на пиано (първо и второ издание)’,  2014г. – „Кога запее – гора оглася“ Песенен фолклор от Тракия.

 

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.