Пламина Диманова преди 3 години завършва ГПЧЕ „Р. Ролан“ в Стара Загора, а от есента на 2012г. следва химия във Франкфуртския университет „Йохан Волфганг Гьоте“.
Въпреки ограниченото количество българи, които учат в моята специалност, беше почти невъзможно да остана далеч от българската общност в областта. Няколко месеца по-късно започна и провеждането на протестите за сваляне на правителството и това доведе до значително количество нови запознанства с българи, казва за zarata.info Пламина. Един от новите ми познати бе председателят на Българското студентско сдружение „Съединение“ със седалище Дармщат (на около 30 км от Франкфурт). За съжаление обаче началният ми ентусиазъм бързо премина във възмущение след новината, че организацията не функционира от няколко години насам заради липса на желание у новите студенти да се занимават с подобен тип дейност. Забелязвайки огромното ми желание и отговорност ми предложиха аз да поема работата в сдружението. Дълго време бяхме само две момичета и се опитвахме да намерим още хора, но процесът на търсене продължи повече от очакваното. За щастие от есента на 2014г. имаме скромен, но ефективен екип, който в последните месеци започна и да се разраства, разказва г-ца Диманова.
Поводът да представим младата старозагорка е събитието BG Careers Fair – кариерно изложение, което се провежда от пролетта на 2013г. в Лондон, а преди дни се проведе и в Германия с участието на 12 българи-студенти там. След успеха си в Англия, организаторите се замислят как да разширят обхвата на инициативата и се спират на българската общност в Германия, в частност на Франкфурт като втора локация. Причините са много – голямото количесто българи в областта, удобен транспорт и концентрацията на активни наши сънародници. По щастливо стечение на обстоятелствата един от главните организатори от Лондон получава работа във Франкфурт и това е плюс за работата на младата българска общност. За самото събитието научих всъщност първо от Александър Найденов – една от най-впечатляващите личности, които съм срещала. За него мога да изпиша отделна статия и няма да съм първата, която го прави. Но накратко – това е един от най-активните български студенти в Германия, занимава се със социално предприемачество от няколко години насам. Английският екип се беше свързал с него с молба да помогне за намирането на студенти в Германия, които биха се заели с организацията на същото събитие и в Германия. Така започна всичко, обяснява Пламина.
След разрастването на формата се разшири и самият екип. От Германия се включиха общо 6 човека, а в деня на събитието бяхме 12 – млади и активни студенти, обединени от желанието да допринесат за това, което искат да виждат в бъдеще: повече българи, търсещи реализация у дома. Тъй като профилът на студентите в Германия e по-различен от този в Англия, беше логично да се търсят и друг тип фирми. Поставихме акцент върху техническите специалности. В процеса на организацията се сблъскахме с много трудности. Малко са хората във Франкфурт, които остават очаровани от идеята, че студенти и млади професионалисти организират събитие от подобен характер на изцяло доброволни начела. В началото гледаха с недоверие към нас, съмняваха се в шансовете ни за успех. Тук по принцип всичко се изпълнява от професионалисти, което струва страшно много пари, а като група студенти ние трудно можехме да си позволим да плащаме за всичко. В крайна сметка успехът на форумите в Лондон и наличието на много студенти от инженерни и технически специалности в Германия, спомогнаха да привлечем много интересни и разнообразни изложители, горда е Пламина.
Изложителите във Франкфурт са над 20. Голяма част от тях са представители на бързо развиващия се IT сектор (Musala Soft, Komfo, VM ware, Scale focus) но има също така фирми от други индустрии – банкиране, авиоиндустрия, машиностроене, образование и др. Сред изложителите са Министерски съвет и Агенцията по заетостта, РДВ, ПроКредит Банк, УниКредит Банк, Telenor, Gopet Trans, HRS, 60k, Easy Consult. Walltopia , Liebherr, Lidl, Kittner, Lufthansa Technik, EVN. Също така HighQSolutions, Client-X, Telus Interational и „Заедно в час“. Посетителите на кариерния форум са 170. Има хора, дошли чак от Берлин. Студентските дружества в Манхайм, Карлсруе и Мюнхен бяха организирали групов транспорт с влак до Форума. Срещнахме българи, които учат в Аахен, Кьолн и Хайделберг. Аз лично останах впечатлена от цялата тази пъстрота сред посетителите. Изложителите пък бяха очаровани от факта, че тук са разговаряли с много абсолвенти. Мотивираща за фирмите беше и гледката на няколкото семейства с бебешки колички или прохождащи деца, които живо се интересуваха какви са шансовете им, ако се върнат в България, споделя събеседницата ни.
Ще има и второ издание на BG Careers Fair Germany във Франкфурт, с хъс и желание за работа казва старозагорското момиче.