Categories: Бизнес

Стартова помощ за малки стопанства очаква над 4000 кандидати след април

Вече се очаква мярка 6.3 от ПРСР 2014-2020 г. да събере голям интерес и да кандидатстват над 4000 малки стопанства. Наредбата към нея в момента е в процес на изготвяне, както и наредбата по която Националната служба за съвети в земеделието ще консултира стопаните с 6 пакета, съобщава bgfermer.bg.

Приемът по 6.3 беше индикиран за месец април т.г., но вероятно ще позакъснее, казват експертите.

Националната служба за съвети в земеделието /НССЗ/ и Дирекция за развитие на селски райони в МЗХ разясниха „на първо четене“ какви възможности ще имат кандидатите по тематичната програма, която за първи път ще се прилага у нас в рамките на програмата за селските райони.

Ще могат да кандидатстват стопанства със стандартен производствен обем /СПО/ от 2000 до 7999 евро. За разлика от мярка 141 от старата програма подпомагането, което ще получават на основата на бизнес план за 5 г. ще подлежи на връщане, ако не се изпълнят целите в плана.

Според Антоан Чаракчиев, главен експерт от Дирекция „Развитие на селските райони“ в МЗХ, условието ще е стопанствата вече да са развити а не тепърва да се създават заради мярката.

Целта е да се подпомогне бъдещото им развитие, за да преминат от полупазарен към пазарен капацитет и механизъм на работа.

Основното, което трябва да знаят е, че 33% от дохода им от предходната година ще трябва да е от земеделска дейност. Това може да създаде проблем на тези, които досега не са си показвали на светло доходите, а сега те ще им трябват като доказателство.

Заявленията ще бъдат обследвани подробно от фонд „Земеделие“ както за доход от земеделска дейност, така и срещу изкуствено разделяне на фирми.

Фонд „Земеделие“ ще следи да не разделят изкуствено стопанства, които наприм досега са на двама съпрузи – ако сега общата фирма на съпрузи е с обем до 7999 евро СПО и единият е регистриран земеделски производител, а другият – животновъд, те няма да могат да я оформят в две нови стопанства, така че и двете да станат поотделно потенциални кандидати.

Друга важна подробност, която трябва да се знае е, че стандартният производствен обем на стопанството на кандидата ще трябва доказано да бъде постигнат с 5-годишни договори.

Бизнес плановете ще са доста по-различни от мярка 141, обясни Антоан Чаръкчиев.

За изискванията към плановете, доходите на кандидатите и много други интересни въпроси, които вълнуват малките производители в.“Български фермер“ ще обясни всичко по мярката в следващ брой.

Красимира Янкова