Categories: История

Светослав ДИАМАНДИЕВ: Как да се разбира израза „покръстването на българите”?

Изход от затруднението да разберем израза „покръстване на българския народ” е да се намери смисъла на свързано с промяната на верската догма на българите религиозно събитие в сочената в изворите година на „покръстването”. Самото фактическо покръстване на отделните поданици на един народ не би могло да бъде датирано, защото както лесно се обосновава, това е продължителен процес. Изследователите не са осмислили същността на израза „Борис покръсти българите”, защото не са искали да го видят като резултат от събитие, твърде различно от съществуващата за това верско идеологическа доктрина, а може би и от механичните представи за покръстването.
От дадените обосновки за годишна дата на „покръстването на българите” се разбира, че посочените в източниците две дати са пряко свързани с две значителни за българската история събития:
През ноември 866 г. е даден ход за реализация на споразумението между папа Николай I и цесáр Борис I за институционализиране и изграждане на Българска православна църква по образеца на Римската курия с пристигането на голяма група латински християнски църковници в Плиска начело с кардиналите Павел Портуенски и Формоза Популонски. Очевидно можем да направим естествения извод, че под израза „покръстване на българите” древните са разбирали акта на утвърждаване на споразумението между папа Николай I и цесáр Борис I за основаване на българска християнска църква.
Този приоритет на Апостолическата църква е бил пренебрегван от Константинополската патриаршия от времето на василевса Василий I, та до днес.
По силата на всичко изложено имаме основанието да формулираме в днешен смисъл горния факт с израза „Борис даде на българите православна църква през годината 6374” или „българите получиха православна църква през годината етхь бехти”, т.е. през ноември 866 г.
Смисълът на този израз може да се защити единствено чрез годишната дата на споразумение на българския владетел с предстоятеля на институция, каквато е била папската, да се легитимира в България християнска поместна църква като официална държавна религия. Именно 866 г, е годината на такова споразумение, когато заедно с това е даден ход за осъществяването му, което е продължило до пролетта на 870 г.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Recent Posts

Политолог: Вредно е едни и същи лица да са в листите и за двата вота

Наблюдаваме делегитимация на българския политически елит...

25 минути ago

Стефан Янев: Има кризи във всички сфери на обществения живот

Нагледахме се на (не)коалиции, които се правят заради властта, каза той...

25 минути ago

Кои са признаците, че той не е сродната ви душа?

Усещате, че пази тайни от вас...

34 минути ago

Планинските райони са гръбнакът на промишлеността ни

В много от тях има глад за работна ръка...

един час ago

Съдът ще решава за промяната на движението в центъра на София

Делото е заведено от Европейския център за транспортни политики...

един час ago

Има епидемия от кражби от магазините, ръстът е до 70%

Преди се крадеше на дребно, сега е абсолютно организиран бизнес...

един час ago
image0 (9K)