Георги Миланов – Чирпански вести
Уважаеми читатели, получих интересно писмо от читател на вестника, който в прелюдията на същинската му част, ме информира, че повод за неговите думи са няколко факта, натрупани през последно време. Направило му е впечатление, че Чирпан е залят от обяви за селскостопанска работа в Англия („Миланов, снимай ги!“). А вестта за жестокото убийство на българин в Лондон, както и за тежко ранената му бременна приятелка, го е провокирала да напише текста, който ви предлагам.
„Преди около 2 000 години тракиецът Спартак, вероятно качен на талига (тогавашният самолет) и вероятно вързан с въжета (в днешните самолети се слагат колани) е бил транспортиран от родната си Тракия някъде в Римската империя. В наше време транспортирането е, примерно, до Лондон, столицата на някогашната Британска империя. Едва ли тракът Спартак е говорил перфектно латински. Така, както и днешните тракийци от Чирпан не знаят перфектно английски, стъпвайки на британска земя. Робът Спартак, както и хиляди други като него, първоначално е бил предназначен за работа в селското стопанство, било то растениевъдство или животновъдство. Очевидно няма разлика и за днешните тракийци от Чирпан, които работят в същата „високотехнологична“ област. Какво означава на практика да си роб? Спартак не е имал къща в Рим, имал е в днешна Тракия. Днешните тракийци също имат къщи в днешна Тракия, но нямат в Лондон. Има и разлика: Спартак не е плащал наем, а днешните тракийци плашат наем, за да живеят с още 5-10 човека на квартира. Роб ли е бил тракиецът Спартак? Ще станат ли роби днешните тракийци?“
Това е писмото. То поражда редица въпроси, върху които трябва да се замислим. Въпроси, на които обществото и управляващите дължат отговори. Ще завърша с думите на ученик от едно лясковско село, който предизвика истински фурор във фейсбук: „Тези хора от парламента не се ли питат дали на българите в чужбина не им е мъчно за държавата, за семействата им и за хората, които са изоставили тук. Тях никой не ги пита има ли къде да спят, какво да ядат и обличат!”
Георги МИЛАНОВ
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…