Либерализацията на енергийния пазар може да е добра крачка за потребителите, но за някои производители означава загуба на сигурен пазар за продажбата на електроенергия. В подобна ситуация е държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“, която от средата на миналата година остана с минимална квота за доставка на регулирания пазар, не може да разшири значително дела си на свободния пазар, а цената й е неконкурентна на обявяваните търгове за „студен резерв“. Така се оказа, че за централата е трудно да оцелява в пазарни условия и всячески се опитва да накара държавата да й подсигури нужните приходи, коментира „Капитал Daily“.
В този дух е и внесената в началото на март поправка в Закона за енергетиката от петима депутати от региона на Стара Загора, четирима от парламентарната група на ГЕРБ и един от БСП – бившият енергиен министър Драгомир Стойнев. От групата вносители само Стойнев е член на Комисията по енергетика към Народното събрание.
Внесените за обсъждане текстове предвиждат да се даде право на „Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО) да резервира допълнителни мощности за „студен резерв“ с цел да се предотвратят тежки аварии. Според мотивите на вносителите така ще се разшири обхватът на мощностите, които имат необходимите технически характеристики да изпълняват функцията на резерв. Поправките предвиждат също разходите за тези допълнителни мощности да не се включват в цената, определяна от Енергийния регулатор. В същото време обаче една от алинеите гласи, че тези мощности трябва да се купуват по регулирана „цени за разполагаемост“.
Поправките поставят и куп технически характеристики пред допълнителните мощности за студен резерв, които според добре запознати източници водят конкретно към ТЕЦ „Марица-изток 2“. Според източници от Народното събрание идеята всъщност е била на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, за когото по обясними причини е важно да пази интересите на един от основните работодатели в региона, отбелязва „Капитал Daily“. Поправките целели да осигурят на централата 250 мегавата за „студен резерв“, като така й гарантират нужния доход. Изискването този резерв да е по регулираната „цена за разполагаемост“ пък означава ЕСО да плаща три пъти по-скъпо за тази услуга от цените, постигани на провежданите търгове. Причината е, че последната „цена за разполагаемост“, определена от КЕВР за ТЕЦ „Марица-изток 2“, е 24.13 лева за мегаватчас, а най-високата постигната цена на търга за март 2016 година е 8.42 лева.
Това означава, че ЕСО трябва да плати около 40 милиона лева повече, за да се осигури приход на държавния ТЕЦ, и то за своя собствена сметка, защото според поправките тези разходи няма да бъдат включени в мрежовите такси на дружеството, определяни от КЕВР. Засега изглежда, че предложението няма да мине през Народното събрание, коментира „Капитал Daily“.
За опцията да продава „студен резерв“ по „цена за разполагаемост“ ТЕЦ „Марица-изток 2“ настояваше още през миналата година в ценовото си заявление пред регулатора. То заедно с искането за задължително изкупуване на енергията й от Националната електрическа компания беше описано и във финансовите отчети на компанията за 2014 година. Там се посочваше, че ако тези условия не бъдат изпълнени, централата ще изпадне в тежко финансово състояние, твърди „Капитал Daily“. На практика тя е в такова още от 2014 година, когато реализира загуба от 35 милиона лева, а от финансовия отчет за деветмесечието на 2015 година се вижда, че положението значително се е влошило. Загубата на дружеството се е увеличила четири пъти в сравнение със същия период на миналата година и е станала 61.8 милиона лева.
Източник: „Капитал Daily“
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…