ИЗБРАНИ

Цацаров с писмо до „Репортери без граници“

Ръководителят на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Сотир Цацаров е изпратил писмо до председателя на административния борд на „Репортери без граници“ Пиер Аски по повод публикациите на организацията, в които беше осъден натискът върху бизнесмена и съиздател на „Капитал“ и „Дневник“ Иво Прокопиев и съпругата му Галя.

Бившият главен прокурор отрича КПКОНПИ да е била използвана за упражняване на политически натиск, определяйки тезата на Прокопиев за извършено посегателство над свободата на словото като „спекула“. Припомня и че запорираното имущество на семейство Прокопиеви няма общо с издателската им дейност, както и че налагането на възбрани става със съдебно решение.

Сред доводите на Цацаров е и обстоятелството, че по закон комисията е независима от изпълнителната власт и се избира от парламента. Той обаче пропуска да коментира в писмото си факта, че кандидатурата му беше издигната от управляващите и одобрена с огромно мнозинство от депутатите.

„Мисията на „Репортери без граници“ е свързана с предаването на информация и изразяване на позиции, съобразно свободното вътрешно убеждение на всяка медия и всеки журналист. Към тази мисия се отнасям с уважение“, пише Цацаров и добавя, че Прокопиев „има право да се защитава, както по обвиненията в извършени престъпления, така и в производството по отнемане на незаконно придобито имущество, с всички средства, които намира за необходими“.

Преди седмица оглавяваната от Цацаров комисия обяви, че внася в съда иск за отнемането на имущество за близо 500 000 лева от бизнесмена Иво Прокопиев и съпругата му. Беше предявена и претенция за отнемане на парични суми и акции, включително такива, придобити в САЩ, Германия, Япония и Люксембург.

В писмото си до „Репортери без граници“ Цацаров припомня още, че през 2018 г. КПКОНПИ е внесла в Бургаския окръжен съд молба за отнемане на близо 200 000 лева, както и че по делото през март тази година бяха наложени и допълнителни обезпечителни мерки.

„Последното действие по искане на политически контролирани органи има за цел да отклони общественото внимание от продължаващия скандал за търговия с влияние в хазартния сектор и е в отговор на журналистически разследвания, разкрили неприятни истини за случаи на корупция в България“, гласеше обаче позицията на „Репортери без граници“, огласена в събота.

В края на април международната организация констатира, че въпреки увеличаващия се международен натиск, свободата на медиите в България не отбелязва подобрение през 2019 г. и страната остава на 111-то място по свобода на словото. В ежегодната си класация за медийна свобода организацията определи София като „черната овца“ на Европейския съюз, тъй като се нарежда на последно място от всички страни членки.

www.svobodnaevropa.bg, Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Иван Дарийков

Share
Published by
Иван Дарийков