Categories: Бизнес

Убийствена финансова прогноза МИНИСТЪР ГОРАНОВ ЩЕ СПЕСТЯВА ЗА СМЕТКА НА ВЕТЕРАНИТЕ

3000 българи, на възраст над 90 години, губят шанс за здраве и по-приемлив социален статус
Неотдавна депутатите гласуваха единодушно на първо четене законодателни изменения, гарантиращи по-добър здравен и социален статус на ветераните от войните. Обаче финансовият министър Владислав Горанов се обяви против предлаганите промени в Закона за ветераните, като подчерта, че допуска риск от злоупотреби. От ведомството му представиха изчисления, според които възрастните хора щели да натежат на държавния бюджет.

Срещу какво възразява министър Горанов?

В момента ветераните имат право на безплатни лекарства с ограничение, което на практика означава, че си ги доплащат. Парите са различни, а като цяло за медикаменти на месец възрастните хора отделят по 62 лв. Това показва статистика на самото Министерство на финансите. Средната сума за лекарства е почти половината от пенсионната добавка за ветерани – 115 лв. Има обаче таблетки и консумативи, които далеч надхвърлят посочените пари. Предложението за промяна в Закона е да отпадне предоставянето на медикаменти по списък на Здравната каса. Ако и на второ четене тази идея се приеме от депутатите, според прогноза на финансовото министерство, държавата ни щяла да бъде ощетена с близо15 млн. лв. От тях щели да се похарчат: 2,6 млн. лв., ако отпаднат ограниченията за лекарствените продукти и денталната помощ; около 12 млн. лв., ако отпаднат ограниченията за достъп до медицинска помощ и 1 млн.лв. за карти в градския и меджуселищния транспорт, в случай, че се даде право на придружители на ветерани да пътуват безплатно.

Верни ли са сметките?

Сигурно за тях гарантират служители на финансовото министерство, но от Съюза на ветераните от войните в България твърдят, че цифрите са много общи, измислени за пропаганда. Факт е, че медикаментите имат различно дълъг срок на годност и презапасяване с повечето от тях е невъзможно. Те не са бонбони и не могат да се приемат според личните предпочитания към вкус, цвят и количество, т.е. ветераните няма как да злоупотребят с лекарствените продукти, ако отпадне сегашното ограничение. Проблеми с денталната помощ не би могло да има по чисто биологични причини – навършилите 90 години не страдат от кариеси. Всеизвестно е, че за липсващите си зъби възрастните хора или изобщо не се грижат, или се редят на опашка пред Стоматологичния факултет, където срещу безплатна протеза студенти се учат върху болните им челюсти.

Достъпът до медицинска помощ, без ограничения, едва ли ще погълне 12-13 млн. лв., както твърди министър Горанов, защото само за периода: ноември 2013 г. – май 2016 г., от 8072 българи, участвали във войните, са останали 3000. В близките години те ще продължат да намаляват по силата на природните закони. В две трети от общините у нас вече няма нито един ветеран, твърдят от Националния статистически институт. Така че и безплатните карти за придружители не биха утежнили прекомерно държавния бюджет. Тогава защо финансовият министър не подкрепя предложенията, приети от депутатите без нито един „против” или „въздържал се”? Отговор потърсихме от

доц. д-р Иван Сечанов

Той е лекар и икономист, бивш началник на Планово-финансов отдел в Министерството на здравеопазването, бивш зам.-министър на здравеопазването, експредседател на Централния комитет на профсъюза на здравните работници и настоящ председател на Съюза на ветераните от войните в България. Eто какво сподели за „Студия Трансмедия” доц. Сечанов:

– Точно сега пиша възражение до министър Горанов… Списъкът с лекарствата, за които плаща Здравната каса, не се осъвременява. От години е един и същ. Правят си го, както си искат. Ветераните непрекъснато се оплакват, че в този списък липсват медикаменти, които общопрактикуващият лекар им е изписал. Друг проблем е, че лекарствата в списъка на касата, ги няма в аптеките. При това се продават само в определени аптеки, сключили договор с касата. Например, за 6 окръга се грижат 2-3 такива аптеки. До тях стигат много трудно хората от по-малките населени места. Освен всички неуредици, Здравната каса възстановява парите на магистър-фармацевтите със закъснение. Така се усложнява и без това усложненият живот на 90-годишните мъже и жени (у нас няма ветерани по-млади от 90 години). Ние ежегодно намаляваме с по 500 човека и едва ли ще е проблем на държавата да премахне ограниченията. След още няколко години нас просто няма да ни има.

По повод на тази констатация, напомняме, че историята на социалната медицина отдавна е доказала – всяко общество, което не се грижи за болните, немощните и старите, рано или късно се проваля. Белег на цивилизованост е вниманието към по-възрастните, по-мъдрите и особено към онези, които са се жертвали за идеите и родината си, а не заради пари, популярност или друга суета. Дано в Народното събрание имат предвид това и удържат на думата си.

ВАНЯ ШИПОЧЛИЕВА

Иван Дарийков